Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Zanim zaadoptujesz zwierzę

Ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r. zobowiązuje radę gminy do określania w drodze uchwały programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Stanowi to wypełnienie obowiązku zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom przez gminy, wynikającego z art. 11 ust. 1 ww. ustawy. Corocznie przygotowywany jest Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Świętochłowice. Realizacja powyższego zadania polega na :
  1. Zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom z terenu Świętochłowic.
  2. Odławianie bezdomnych zwierząt z terenu Świętochłowic.
  3. Poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt.
  4. Zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.
  5. Sprawowanie opieki nad kotami wolno żyjącymi, w tym ich dokarmianie.
  6. Ograniczanie populacji bezdomnych zwierząt poprzez sterylizację i kastrację psów i kotów.

Bardzo często zwierzęta stają się zwierzętami bezdomnymi gdyż właściciele nie przemyśleli kwestii odpowiedzialności za zwierzę adoptowane. Decyzja o adopcji psa czy kota to decyzja o podjęciu ogromnych zobowiązań, z którymi wiążą się duże zmiany w naszym życiu, zobowiązań nie na miesiąc, rok, ale na kilkanaście lat. To musi być świadoma i odpowiedzialna decyzja. Przyjmując bezdomnego psa pod swój dach dajemy mu ogromną nadzieję na nowy dom i równocześnie stajemy się automatycznie właścicielem zwierzęcia biorąc na siebie wszelkie obowiązki z tym związane. Najlepsze programy i zaangażowanie ludzi chcących uzdrowić sytuację zwierząt bezdomnych niewiele zmienią, dopóki nieodpowiedzialni ludzie nie zmienią swojego podejścia do zwierząt.

Gmina nie jest instytucją powołaną do opieki nad niechcianymi przez ich właścicieli psami i kotami. To każdy z nas w świetle prawa jest odpowiedzialny za swojego pupila!!  

Najgorszą rzeczą, jaką może spotkać naszego czworonożnego przyjaciela, jest trafienie do schroniska. Pomyślmy, zanim zdecydujemy się porzucić zwierzę, które spędziło z nami kilka lat naszego życia. Przypomnijmy sobie, co nami kierowało, kiedy zdecydowaliśmy się na nie i czym zasłużyło sobie na takie cierpienie, jakim jest dla niego rozłąka z ukochaną rodziną.

Jeżeli nasze losy potoczą się tak, że naprawdę, nie będziemy mogli zatrzymać zwierzęcia przy sobie, postarajmy się zapewnić mu innego opiekuna.

Biorąc psa czy kota na człowieku spoczywa odpowiedzialność za życie żywej, czującej istoty, która jest od niego całkowicie zależna.