Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Miasteczko Cyfrowe w Świętochłowicach

18 maja podczas Festiwalu Sztuki Ulicznej, nieopodal Młodzieżowego Domu Kultury, stanie Miasteczko Cyfrowe. Jest to wspólny projekt TVP Katowice, Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz świętochłowickiego samorządu.

20 maja br. w aglomeracji katowickiej i centralnej części województwa śląskiego zostanie wyłączony sygnał analogowy telewizji naziemnej. Wyłączenie obejmie 114 gmin i 3,8 mln ludności. Od tego momentu na obszarze całego województwa śląskiego będzie możliwy wyłącznie odbiór sygnału cyfrowego telewizji naziemnej.

Zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową niesie za sobą wiele korzyści. Zaletą takiego rozwiązania jest większa liczba dostępnych programów telewizyjnych, znacznie lepsza jakość obrazu i dźwięku oraz możliwość nadawania telewizji w wysokiej rozdzielczości HDTV (High Definition Television).

By cieszyć się z odbioru naziemnej telewizji cyfrowej należy posiadać odpowiedni cyfrowy telewizor lub zaopatrzyć się w specjalny zewnętrzny dekoder DVB-T.

Na terenie województwa śląskiego trwa kampania informacyjna dotycząca wyłączenia telewizyjnego sygnału analogowego i całkowitego przejścia na sygnał cyfrowy. W sobotę, 18 maja,  na 3 dni przed wyłączeniem sygnału analogowego z nadajnika w Mysłowicach Kosztowach, śląski Urząd Wojewódzki, Urząd Miasta Świętochłowice  i TVP Katowice organizują w Świętochłowicach Miasteczko Cyfrowe. Specjaliści z Urzędu Komunikacji Elektronicznej przyjadą z wozem pomiarowym i będą na miejscu udzielać wszelkich informacji na temat odbioru sygnału telewizji cyfrowej, pracownicy Inspekcji Handlowej będą ostrzegać przed nieuczciwymi sprzedawcami dekoderów. Zaplanowano też konkursy wiedzy o cyfryzacji, w których będzie można wygrać dekodery DVB-T.

W Miasteczku, w godzinach 15.00-18.00 będzie można m.in. uzyskać porady w zakresie doboru odpowiedniego sprzętu. Projekt ten towarzyszy imprezie Wall Street Festiwal, która rozpocznie się już o godz. 10.00.