Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych

Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Osoby niepełnosprawne, opiekunowie oraz organizacje i stowarzyszenia działające na ich rzecz wzięły udział w obchodach Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych w Młodzieżowym Domu Kultury. 

Zorganizowały go - Dom Pomocy Społecznej „Złota Jesień”, Centrum Integracji  Społecznej, Powiatowy Urząd Pracy oraz Ośrodek Pomocy Społecznej. Te instytucje na co dzień wspierają osoby sprawne inaczej i pozyskują na ich rzecz fundusze unijne.

- Świętochłowice, to miasto coraz bardziej przyjazne osobom niepełnosprawnym – mówił prezydent Dawid Kostempski, który nad tym wydarzeniem  objął honorowy patronat.

Zaproszenie na obchody przyjęli parlamentarzyści Danuta Pietraszewska i Marek Plura. Przypomnieli, że Sejm RP rok 2013 ogłosił Rokiem Godności Osób Niepełnosprawnych. Chciał w ten sposób zwrócić uwagę na prawa, które przysługują tej 5,5 milionowej, w naszym kraju, rzeszy osób.

- Sprawni inaczej muszą wierzyć, że nie są gorszą częścią społeczeństwa. Mają takie sama prawa jak osoby zdrowe – podkreśliła poseł Danuta Pietraszewska. - Są ważnym ogniwem naszej górnośląskiej wspólnoty. Ustawy i rozporządzenia, które dla nich przygotowujemy w Sejmie pomagają im usamodzielniać się – dodał poseł Marek Plura.

Uczestnicy na miejscu zapoznali się z przysługującymi im prawami na rynku pracy oraz w życiu zawodowym i społecznym. Na specjalnie przygotowanym stanowisku na pytania odpowiadali eksperci. Rywalizowali także w sześciu nieolimpijskich konkurencjach spartakiady sportowej,  gdyż tegoroczny Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych odbywał się pod hasłem „Ćwiczę wiec jestem”.