Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Zasłużeni dla Miasta Świętochłowice 2018

W piątek 20 kwietnia w Centrum Kultury Śląskiej uhonorowano laureatów tegorocznej nagrody „Zasłużony dla Miasta Świętochłowice”. Prezydent miasta Dawid Kostempski już po raz szósty przyznał je osobom i przedsiębiorstwom, które w różnych dziedzinach w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju i promocji Świętochłowic oraz aktywnie uczestniczą w życiu miasta.

Podczas uroczystej gali nagrodę „Zasłużony dla Miasta Świętochłowice”   odebrał Helmut Książek, nauczyciel, działacz sportowy, legenda świętochłowickiej piłki ręcznej. Zawodowe życie poświęcił młodym świętochłowiczanom, wśród których  od początku krzewił sportowego ducha. Był pedagogiem w kilku szkołach naszego miasta, przez 20 lat pełnił również funkcję dyrektora Ogniska Pracy Pozaszkolnej. Sport w życiu pana Helmuta obecny był od zawsze. Przygodę ze szczypiorniakiem rozpoczął w latach 50. w Klubie Sportowym Naprzód Lipiny. Po zakończeniu kariery, został trenerem i wychowywał kolejne pokolenia piłkarek ręcznych. Jego podopieczne występowały później w najlepszych klubach piłki ręcznej w regionie, w najwyższych klasach rozgrywkowych.

„Zasłużony dla Miasta Świętochłowice” to tytuł,  na który solidnie zapracowali sobie także państwo Ewa i Andrzej Mieszkowscy. Z powodzeniem już od 22 lat prowadzą małą rodzinną hurtownię słodyczy „Smakosz”. Firma specjalizuje się w branży spożywczej, przede wszystkim cukierniczej, którą prowadzi na terenie Górnego Śląska.  Właściciele od 10 lat organizują najsłodsze wydarzenie w mieście, czyli Targi Lodowe, na których lodów, gofrów, naleśników i rurek z bitą śmietaną jest zawsze pod dostatkiem. Bezpłatnie mogą ich spróbować mieszkańcy. Podczas targów prezentują się wystawcy z branży cukierniczej i piekarniczej, nie tylko z naszego regionu, ale i z innych miast Polski. Zdradzają tajniki swojego fachu, informują o nowinkach i zachęcają młodych ludzi do zakładania własnego biznesu.  Właściciele hurtowni współpracują też z Powiatowym Urzędem Pracy i Centrum Integracji Społecznej. Proponują młodym świętochłowiczanom praktyki i staże, dzięki którym zdobywają oni umiejętności  oraz niezbędne doświadczenie w handlu.

 Wśród laureatów znalazło się także Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium".T a największa organizacja skupiająca miłośników fortyfikacji, militariów i historii, Koło Terenowe od 2006 roku ma także w Świętochłowicach. Jego członkowie z ogromnym oddaniem i poświęceniem opiekują się schronem bojowym w dzielnicy Piaśniki. Utworzono w nim Izbę Muzealną, która przybliża życie żołnierzy w latach 30. ubiegłego wieku. Swoją pasją historyczną i militarną stowarzyszenie dzieli się z mieszkańcami Świętochłowic. Od 2009 roku organizuje Pikniki Forteczne o charakterze militarno-patriotycznym. Wydarzeniom towarzyszy zwiedzanie schronu, zobaczyć można sprzęt wojskowy i militaria. Członkowie koła pod lupą mają wszystkie schrony w naszym mieście. Organizują doraźne akcje sprzątania tych obiektów oraz dbają o ich otoczenie. Obecnie Koło Terenowe „Świętochłowice” remontuje kolejny schron przy ul. Bytomskiej, a także pozyskało schron inżynieryjno-saperski w Lipinach.

 „Zasłużony dla Miasta Świętochłowice” to tytuł przyznawany także firmom, które na świętochłowickiej mapie biznesowej odznaczają się szczególnym społecznym zaangażowaniem. W tym roku nagrodę wręczono firmie KENPOL, która nie tylko zatrudnia mieszkańców Świętochłowic, ale też wspiera lokalnych sportowców, oferując pomoc m.in. naszym speedrowerzystom i żużlowcom. Przedsiębiorstwo KENPOL Eugeniusza Krzywdy w Świętochłowicach funkcjonuje od ponad 37 lat, w 1998 roku zostało akcjonariuszem Grupy Polskie Składy Budowlane. Konsekwentnie realizuje swoje cele, prężnie rozwijając się i oferując szeroki dostęp do asortymentu materiałów budowlanych. Istotnym aspektem działalności przedsiębiorstwa są jednak nie tylko profesjonalne usługi, ale też aktywny udział w życiu naszego miasta. Od wielu lat KENPOL towarzyszy wydarzeniom organizowanym w Świętochłowicach i angażuje się w pomoc charytatywną.

Nagrodą „Zasłużony dla Miasta Świętochłowice” uhonorowana została także pani Joanna Roczniok, która  od lat związana jest ze Środowiskowym Domem Samopomocy dla Osób Przewlekle Psychicznie Chorych w Świętochłowicach.Terapia muzyczna, którą zainicjowała w świętochłowickim ŚDS, przynosi spektakularne efekty, znacząco wpływając na poprawę samopoczucia podopiecznych placówki. Powstał nawet zespół muzyczny „Integracja”, w skład którego wchodzą uczestnicy ŚDS. Występy grupy uświetniają wydarzenia organizowane na terenie ośrodka i podczas miejskich imprez. Zespół zapraszany jest także do okolicznych miast.  Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pani Joanny, jego członkowie byli już wielokrotnie nagradzani w Konkursie Piosenki Osób Niepełnosprawnych w Tychach. Laureatka angażuje się w  różnego rodzaju przedsięwzięcia na rzecz naszego miasta i mieszkańców. Od wielu lat współorganizuje festyn integracyjny  „Chcemy być z Wami” Środowiskowego Domu Samopomocy, zaangażowana była także w przygotowanie jubileuszowej gali 20-lecia placówki.

Zawsze w punkt, rzetelnie i z zaangażowaniem w nasze świętochłowickie sprawy – Radio FEST to rozgłośnia, której nie mogło zabraknąć wśród „Zasłużonych dla Miasta Świętochłowice”. Na antenie Radia FEST Świętochłowice obecne są od 2009 roku, kiedy to rozgłośnia zaczęła nadawać. Dziennikarze relacjonowali m.in. otwarcie Muzeum Powstań Śląskich, czy ekologicznego kąpieliska na Skałce. Radio obejmuje też nasze miejskie wydarzenia patronatem medialnym. W unikalnym, mobilnym, samochodowym studiu Radia Fest przed mikrofonami gościło wiele znakomitych osób. Bohaterami ważnych i ciekawych audycji byli przede wszystkim świętochłowiczanie, opowiadający o naszym mieście. Na koncie mamy też wspólną charytatywną sztafetę pływacką „Rozpłyń się pomocą”, która została zorganizowana na krytej pływalni w Szkole Podstawowej nr 1.