Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Z miliona skorzystają potrzebujący

     Ośrodek Pomocy Społecznej w Świętochłowicach  otrzymał prawie milion  złotych środków unijnych na realizację trzech projektów, skierowanych do osób bezrobotnych, starszych i dotkniętych problemem przemocy. Ponad 847,799 zł przyznano na, realizowany wspólnie z Fundacją Rozwoju Świętochłowic, projekt  „Aktywny i Twórczy Senior”. Ma on pomóc osobom starszym w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych i rozwiązywaniu codziennych problemów.  Pozwoli on na zwiększenie dostępności do świadczeń medycznych, możliwości korzystania z usług opiekuńczych i terapeutycznych. – W ramach zajęć chcemy także zaktywizować seniorów naszego miasta, wykorzystując w tym celu nowoczesne technologie: komputer, aparat fotograficzny, a także bankowość elektroniczną - mówi Danuta Piątek, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Świętochłowicach.  Aktualnie trwa nabór osób chętnych do wzięcia udziału w tym projekcie, który rozpocznie się w sierpniu i potrwa do 30 listopada przyszłego roku.
     Realizację dwóch kolejnych projektów rozpoczęto już 1 lipca. Program „Potencjał leży we mnie” dotyczący budownictwa socjalnego, OPS koordynuje wspólnie z PUP, MZBM i CIS. Świętochłowice otrzymały dofinansowanie w wysokości 80.000 zł. – Ze środków tych  osoby długotrwale bezrobotne i bezdomne wyremontują trzy lokale socjalne w dzielnicy Lipiny. Do końca roku przejdą szkolenie z zakresu prac budowlano – remontowych, nabywając w ten sposób umiejętności i kwalifikacje – relacjonuje dyrektor Piątek. Remont lokali rozpoczną w styczniu. W projekcie, który realizowany będzie do końca 2013 roku, uczestniczy 15 osób. Jego głównym założeniem jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób bezrobotnych i bezdomnych.  
     Do 31 grudnia br. realizowany będzie także projekt  „ Bez przemocy – kochajmy ucząc, uczmy kochając”. Ma on wspierać osoby dotknięte problemem przemocy.  - Będziemy dla nich organizować różnego rodzaju spotkania terapeutyczne, informacyjne, pogadanki. Chcemy pomóc  osobom skrzywdzonym przetrwać okres kryzysu, dając tym samym siły do przerwania łańcucha przemocy – wyjaśnia dyrektor OPS. Kwota dofinansowania na realizacje tego projektu to 21,200 zł. Jest on prowadzony wspólnie ze Specjalistycznym Ośrodkiem Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Przystań.

Mówi: Danuta Piątek, dyrektor OPS w Świętochłowicach