Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Wystawa w Sejmie otwarta

Dziś w samo południe w Sejmie RP otwarta została wystawa "Sfrunął na Śląsk orzeł biały...", poświęcona 95. rocznicy III powstania śląskiego. Pierwotnie wystawa miała być pokazana w rocznicę śląskiego zrywu na początku maja, jednak marszałek Sejmu Marek Kuchciński zablokował jej prezentację. Po petycji podpisanej przez śląskich samorządowców zmienił zdanie.

- Cieszę się, że marszałek Kuchciński ugiął się pod siłą argumentów śląskich samorządowców. Dzisiaj jesteśmy tutaj i możemy pokazać to, z czego jesteśmy dumni jako mieszkańcy Śląska. Powstania śląskie to wydarzenia, które zmieniły układ na mapie Polski i całej Europy – mówił podczas otwarcia ekspozycji Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Dodał: – Ci, którzy chcą zapomnieć o Wojciechu Korfantym i powstańcach, to są takie same osoby, które zapomniałyby o Hamiltonie i Jeffersonie jako ojcach założycielach Stanów Zjednoczonych – mówił w Warszawie Kostempski i dodał na koniec: – Nie możemy zapominać własnej historii. Czuć się Ślązakiem, to najpełniej rozumieć istotę bycia Polakiem.

Wystawę wraz z prezydentem otwierała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka PO Danuta Pietraszewska oraz Halina Bieda, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich.

My o naszej historii wiemy tak naprawdę bardzo niewiele. Taka wystawa daje szansę, aby ją poznać, zobaczyć jak jest bogata. Mieliśmy wielkich bohaterów i trzeba ich pokazywać – podkreśliła marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska.

 

Także posłanka Danuta Pietraszewska podkreśliła: - To wielka i wzruszająca chwila, że w Sejmie możemy odkryć kolejną mało w kraju znaną kartę śląskiej historii. Pamięć o historii jest podwaliną szacunku i budowania przyszłości.