Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Wycieczka gimnazjalistów na Węgry

Najzdolniejsi gimnazjaliści ze Świętochłowic pojechali na tydzień do Tiszaújváros na Węgrzech. Młodzież uczestniczyła w zajęciach sportowych, jeździła konno, pływała łódkami po jeziorze Hámori i zwiedzała kościoły.
Miasto Tiszaújváros jest partnerem Świętochłowic od 2004 roku. Jest położone regionie Borsod-Abaúj-Zemplén w środkowo-północnych Węgrzech. Są tam centra sportowe na najwyższym poziomie, baseny termalne, centra rozrywki. Oba miasta pragną koncentrować się na współpracy w zakresie sztuki, kultury, sportu i turystyki oraz na wymianie doświadczeń gospodarczych.
Wycieczka była kolejnym krokiem zbliżającym do siebie miasta. Do tej pory w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli” Świętochłowice gościły zespoły folklorystyczne i młodzieżowe, orkiestrę dętą i kucharzy przygotowujących regionalne potrawy w OSiR „Skałka”.

Młodzi świętochłowiczanie wspominają wyjazd na Węgry:

Jesica Kaleta, 16 lat: Najbardziej podobała mi się wielogodzinna zabawa na basenie i zjeżdżalniach. Duże wrażenie wywarła na mnie przejażdżka koleją wąskotorową, podczas której podziwialiśmy niesamowite widoki. Wyjazd za granicę był bardzo dobrze zorganizowany i chętnie pojechałabym tam kolejny raz.

Marta Skrzek, 15 lat: Cieszę się, że mogłam zobaczyć ogród zoologiczny, w którym były takie zwierzęta jak lwy morskie, pingwiny peruwiańskie i rekiny. Ciekawe było też śpiewanie ludowych pieśni w domkach skalnych z członkiniami tamtejszego koła gospodyń wiejskich. Na wycieczce używałam języka angielskiego i podstawowych węgierskich zwrotów.

Mateusz Prudlo, 16 lat: Wizyta u naszych węgierskich sąsiadów była od zawsze moim marzeniem. Przygotowano dla nas wiele atrakcji, a wszyscy byli do nas pozytywnie nastawieni. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś uda mi się tam wrócić.

Węgierska relacja z wizyty polskiej młodzieży