Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Wspólnie po euro

Świętochłowice, Chorzów i Ruda Śląska wspólnie otrzymały 2,6 mln zł z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego na opracowanie dokumentów, które w przyszłości pozwolą na pozyskiwanie kolejnych środków unijnych na inwestycje. 

Wspomniane miasta łączą wspólne problemy m.in. dotyczące obszarów zdegradowanych, poprzemysłowych, a także miejsc wymagających zintegrowanej rewitalizacji zarówno społecznej, jak i inwestycyjnej, dlatego razem postanowiły wnioskować o pieniądze na ten projekt.

– W ramach pozyskanych środków powstaną m.in. strategia rozwoju, analiza stanu budynków komunalnych, koncepcja zagospodarowania wybranych terenów zdegradowanych i inne dokumenty, bez których nie będzie możliwe staranie się o środki unijne w latach 2014 – 2020 -  wyjaśnia Stanisław Korman, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich UM w Świętochłowicach. Prace nad dokumentacją rozpoczną się w lipcu br.

- Świętochłowice w latach 2010-2013 pozyskały  ok. 100 mln zł środków unijnych na projekty o wartości blisko 120 mln zł. Bruksela przyznała nam pieniądze m.in. na realizację ważnych inwestycji, pomoc bezrobotnym, poprawę infrastruktury i promocję terenów – mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic. 

Dzięki pieniądzom unijnym powstała w mieście linia do segregacji odpadów, na którą pozyskano 9,2 mln zł. Przy ich udziale wybudowano także 15 km ścieżek rowerowych za 2,5 mln zł.  Jeszcze w tym roku miasto rozpocznie rewitalizację stawu Kalina, który zostanie oczyszczony i stanie się przyjazny rekreacji. W 2014 swoją otwarte zostanie Muzeum Powstań Śląskich. Odremontowanie pomieszczeń i utworzenie nowoczesnej placówki muzealnej jest możliwe dzięki 8 mln zł z Unii Europejskiej i 1,4 mln zł z budżetu miasta. 

W dobie szybko rozwijającej się informatyzacji Świętochłowice pozyskały 2,5 mln unijnej dotacji na budowę sieci szerokopasmowej i 900 tys. na informatyzację szpitala.

Ze środków unijnych korzystają także osoby bezrobotne. Za ponad milion zł w ciągu dwóch lat 75 bezrobotnych świętochłowiczan nauczy się zawodu w ramach prowadzonych przez Centrum Integracji Społecznej warsztatów. Z miliona skorzystają także podopieczni OPS-u. Unia zapłaci za trzy projekty skierowane do osób starszych, bezrobotnych i dotkniętych problemami przemocy. Z europejskich środków utworzony zostanie również Klub Integracji Społecznej w świętochłowickiej dzielnicy Lipiny. W ciągu dwóch lat 240 osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo weźmie udział w bezpłatnych warsztatach, szkoleniach, bezpłatnie skorzysta z pomocy prawnika, psychologa czy doradców zawodowego lub podatkowego. Wartość projektu, to ponad 1,5 mln zł, z czego miasto pokrywa jedynie 50 tys. zł. Warto wspomnieć, że dzięki środkom unijnym większość projektów realizuje także świętochłowicki PUP. Tylko w ostatnich miesiącach na aktywizację osób bezrobotnych instytucja ta pozyskała 1,7 mln zł, w tym na projekt „Kierunek – praca” ponad 1,2 mln zł , a na „Dojrzały profesjonalizm” 500 tys. zł.