Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Wizyta studyjna przedsiębiorców

Przez trzy dni w Świętochłowicach przedsiębiorcy z Ukrainy, centralnej Polski i z naszego regionu uczestniczyli w drugiej wizycie studyjnej.

Konferencję zorganizowano w ramach projektu „Świętochłowice. Bliżej niż myślisz – Promocja terenów inwestycyjnych miasta współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013”.

Przypomnijmy, że Świętochłowice w 2011 roku otrzymały środki unijne w wysokości ponad 504 tys. zł na promocję inwestycyjną. W ramach kampanii m.in. powstał 30-sekundowy film promocyjny pokazujący potencjał miasta pn. „Świętochłowice przestrzeń inwestycyjna i potencjał ludzki” oraz folder o mieście. We wrześniu ubiegłego roku zorganizowano pierwszą wizytę studyjną, a na 10 terenach inwestycyjnych ustawiono tablice informacyjne. Na portalach m.in. Gazety Wyborczej i Wirtualnej Polski zamieszczono banery promujące świętochłowickie tereny. Reklama pojawiła się także na lotniskach w Katowicach i Balicach. 

Uczestnicy drugiej wizyty studyjnej wzięli udział w konferencji tematycznej dotyczącej mechanizmów wsparcia inwestorów,którą zorganizowano w Centrum Integracji Społecznej. Prezydent Dawid Kostempski przedstawił potencjał Świętochłowic na tle aglomeracji, najważniejsze realizowane przedsięwzięcia oraz tereny inwestycyjne, które zostały zaprezentowane podczas objazdu miasta.  

– Pozyskaliśmy środki unijne w wysokości ok. 4,5 mln zł na oświetlenie, wybudowanie drogi dojazdowej i położenie sieci wodociągowo – kanalizacyjnej przy ul. Zielonej, Śląskiej oraz przy DTŚ w rejonie stawu Marcin – mówił podczas konferencji prezydent.

Podczas wizyty zadeklarowano także wolę nawiązania współpracy pomiędzy samorządami ukraińskiego miasta Torez i Świętochłowic, która stanowiłaby platformę do kontaktów pomiędzy przedsiębiorcami.

- Zarówno Donbas, gdzie leży Torez  jak i Śląsk to bardzo podobne do siebie regiony – zapewniał   Vyacheslav Koval, prezes zarządu Regionalnej Agencji Rozwoju w Doniecku, który jest stolicą Donbasu. 

W spotkaniu wzięli także udział eksperci ze Śląskiego Centrum  Obsługi Inwestora i Eksportera, Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.  Rozmawiali m.in. o atrakcyjności inwestycyjnej województwa śląskiego, wsparciu finansowym i instytucjonalnym firm w regionie. Przedsiębiorcy odwiedzili także dwa duże zakłady w mieście – ArcelorMittal i Delta Trans.