Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Wieże KWK Polska na Szlaku Zabytków Techniki

Wieże KWK Polska w Świętochłowicach dołączą 1 stycznia 2017 r.  do Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. Od 2014 roku świętochłowicki wieże wyciągowe, jako obiekt zaprzyjaźniony, brały udział w Industriadzie.

- Cieszę się, że te unikatowe, świętochłowickie pomniki naszego dziedzictwa przemysłowego zostały wyróżnione w ten sposób – mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Na Szlaku Zabytków Techniki mogą się znaleźć obiekty spełniające określone wymagania.

- Do Szlaku dołączy 6 obiektów znakomicie wykorzystujących dziedzictwo przemysłowe dla potrzeb turystyki i kultury. Posiadające odpowiednią infrastrukturę oraz ofertę w pełni gotową dla szerokiego grona odbiorców. Możemy być pewni, że znacząco wzmocnią ofertę Szlaku. Dodatkowo nasza współpraca z nimi przetestowana została podczas Industriady – wyjaśnia Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Przypomnijmy, że dwa lata temu w Świętochłowicach zrewitalizowano teren przemysłowy po byłej KWK Polska w dzielnicy Zgoda. Obiekty pozostałe po dawnym przemyśle wydobywczym przeszły gruntowny remont. Miasto, przy pomocy środków unijnych, odrestaurowało znajdujące się tam dwie zabytkowe wieże wyciągowe – Basztową i Kozłową. U ich podnóża powstał kompleks kulturalno-rekreacyjny z labiryntem łączącym pięć stref tematycznych. Całkowita wartość projektu unijnego wyniosła ponad 6 mln zł, a suma dofinansowania przekroczyła 5 mln i stanowiła 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Natomiast koszt całej inwestycji przekroczył łącznie 7 mln zł.

Świętochłowickie Wieże KWK „Polska” otrzymały wyróżnienie za prace konserwatorskie
w ogólnopolskim konkursie „Zabytek Zadbany 2016” w kategorii specjalnej pn. architektura i dziedzictwo przemysłowe. Na ich koncie jest także nagroda Marszałka Województwa Śląskiego w konkursie „Najlepsza przestrzeń publiczna 2016”. Świętochłowice za organizację Industriady w 2015 roku otrzymały też nagrodę dla najaktywniejszego samorządu przyznawaną przez Marszałka Województwa Śląskiego.  

Na początku Szlak Zabytków Techniki składał się z 29 obiektów, a w 2017 roku będzie ich już 42. Oprócz Wież KWK Polska w Świętochłowicach do szlaku dołączą także Stary Młyn – Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach, Muzeum Śląskie w Katowicach, osiedle patronackie KWK Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach, Browar Zamkowy w Cieszynie oraz Walcownia Cynku w Katowicach-Szopienicach.