Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Nauka chińskiego w szkole salezjańskiej

Ćwiczyli wymowę, pisownię, a także próbowali sił w jedynych w swoim rodzaju  wycinankach. Podczas XIV Maratonu Języków Obcych uczniowie Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych Don Bosko wzięli udział w warsztatach języka chińskiego, które przygotowała młodzież uniwersyteckiej klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego.
 
Zajęcia zorganizowano w ramach programu "Ucz się z nami chińskiego", promującego naukę tego języka wśród świętochłowickiej młodzieży. Prowadziła je uczennica klasy II A I LO Wiktoria Przychocka. To jedna z trzech osób, które w zeszłym roku odwiedziły Tai'an, miasto partnerskie Świętochłowic. Była to nagroda prezydenta Dawida Kostempskiego za zaangażowanie i najlepsze wyniki w nauce języka chińskiego. W tym roku kolejni uczniowie odwiedzą to miasto. 
 
Podczas warsztatów młodzież nie tylko powtarzała popularne zwroty językowe, ale i wycinała z papieru specjalne symbole. 
 
- To stara tradycja, gdzie z kolorowych kartek wycina się odpowiednie znaki lub formy graficzne kojarzone m.in. ze szczęściem, miłością, dobrobytem – tłumaczy dr Katarzyna Bańka, wykładowca akademicki języka chińskiego.
 
I tak np. podwójny znak „xi” 囍  wręcza się na szczęście parze młodej podczas wesela.