Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Ukraińska delegacja w Świętochłowicach

Wczoraj - 14 kwietnia w Świętochłowicach gościła 9-osobowa delegacja z Obwodu Dniepropietrowskiego w zachodniej Ukrainie, której przewodniczył Viktor Sergieiev – Doradca Przewodniczącego Dniepropietrowskiej Obwodowej Administracji Państwowej, pierwszy wiceprzewodniczący komisji obwodowej ds. technogenno-ekologicznego bezpieczeństwa i sytuacji nadzwyczajnych. W Urzędzie Miejskim gości przyjął Stanisław Korman,  drugi zastępca Prezydenta Miasta.

Podczas wizyty goście zapoznali się z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego w Polsce, podziałem zadań pomiędzy poszczególne szczeble administracji i sposobem ich finansowania. Szczególnym zainteresowaniem członków delegacji cieszyły się kwestie związane ze zwalczaniem zagrożeń, bezpieczeństwem i ochroną ludności. Ukraińcy odwiedzili Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej, a także Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Z uwagą zapoznali się ze specyfiką pracy obu służb, prowadzonymi akcjami, obejrzeli też samochody pożarnicze i sprzęt ratowniczy.

Duże wrażenie wywarło na gościach Muzeum Powstań Śląskich. Podkreślali jego nowoczesną, multimedialną formę, która w niecodzienny interaktywny sposób pozwala poznać dzieje walk o polskość Śląska. Z zainteresowaniem goście zwiedzili również schron bojowy Obszaru Warownego „Śląsk” w parku im. Mieszkańców Heiloo, po którym oprowadzili ich członkowie stowarzyszenia „Pro Fortalicium”.

Jeden z członków delegacji - naczelnik Działu Edukacji Zawodowej Departamentu Edukacji i Nauki - interesował się systemem szkolnictwa w Polsce. W towarzystwie dyrektora Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Świętochłowicach zwiedził szkołę, gdzie wraz z naczelnikiem Wydziału Edukacji UM w Świętochłowicach omówili zasady kształcenia zawodowego w kraju i w naszym mieście. Na zakończenie wizyty Ukraińcy zobaczyli najnowsze inwestycje na „Skałce”: przystań i ekologiczny basen.

Organizatorem wizyty w Świętochłowicach była Fundacja Rozwoju Świętochłowic, operator programu „Study Tours to Poland”.