Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Uczniowie znają się na pierwszej pomocy

O pierwszej pomocy przedmedycznej słyszał każdy, ale kto potrafi jej udzielić? Uczniowie świętochłowickich szkół, i to na wszystkich szczeblach edukacji, przyswoili niezbędną wiedzę i wystartowali w Turnieju Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. 
 
Udział w turnieju był możliwy po wcześniejszym sukcesie w eliminacjach wewnątrzszkolnych. W rywalizacji startowali uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów. Niezależnie od wieku reprezentacje szkół musiały rozwiązać test teoretyczny oraz udzielić niezbędnej pomocy poszkodowanym osobom.
 
- Każdy z uczestników musiał odpowiedzieć na 20 pytań. Następnym zadaniem było samodzielne udzielenie pomocy w przypadku zatrzymania krążenia krwi, krwotoku z przedramienia oraz napadu padaczkowego - wyjaśnia str. Łukasz Ratkowiak, miejski koordynator ratownictwa medycznego KMPSP w Świętochłowicach.
 
- Ostatnim elementem było działanie w zespole. Przygotowaliśmy sytuację, w której pieszy został potrącony przez samochód. Uczestnicy musieli zabezpieczyć głowę poszkodowanego oraz zatamować krwotok z uda. Dodatkowym utrudnieniem był spanikowany kierowca oraz osoba postronna będąca pod wpływem alkoholu – dodaje.
 
Turniej został zorganizowany po raz pierwszy. Uczniom, od razu przypadł do gustu. 
 
- To było ciekawe przeżycie. Zdobyta wiedza i doświadczenie może nam się kiedyś przydać. Na pewno w razie wypadku będziemy pewniej podejmować decyzje – twierdzi Klaudia Górecka, reprezentantka Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. 
 
Zdaniem młodzieży podobne zawody powinny odbywać się każdego roku.  I chodzi tu o coś więcej, niż tylko zwolnienie z lekcji. 
 
- W ciekawy sposób mogliśmy zweryfikować nabytą wiedzę. Strażacy poprawiali nas jeżeli popełnialiśmy jakieś błędy. Jestem pewna, że mając te uwagi w pamięci bylibyśmy w stanie udzielić pierwszej pomocy – mówi Klaudia Skowrońska z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Usługowych.  
 
Strażacy oceniający umiejętności uczniów, sami poparli swoją wiedzę efektownym pokazem. Według przyjętego scenariusza, kierowca prowadzący samochód osobowy potrącił rowerzystę, a następnie uderzył w słup. Potrącony mężczyzna stracił przytomność. Kierowca został zakleszczony w pojeździe, jego nogi przygniotła deska rozdzielcza. Samochód zaczął się palić. Na miejsce przyjechały dwie jednostki straży pożarnej i karetka pogotowia. Strażacy ugasili ogień, zabezpieczyli teren, rozcięli pojazd i wyciągnęli z niego kierowcę. Akcja zakończyła się powodzeniem, a strażacy i służba medyczna usłyszeli zasłużone brawa.    
 
Turniej został zorganizowany przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach, przy współpracy z Wydziałem Edukacji i Wydziałem Funduszy Europejskich i Promocji Miasta Urzędu Miejskiego. Swój wkład w powodzenie akcji miał także Ośrodek Sportu i Rekreacji „Skałka”  oraz SP nr 1, ZSO nr 2 i Młodzieżowy Dom Kultury.