Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Uczcimy ofiary Tragedii Górnośląskiej

W piątek 20 listopada w Świętochłowicach odbędzie się uroczystość upamiętniająca mieszkańców Górnego Śląska, którzy byli więźniami w Hali Targowej w Świętochłowicach i ponieśli śmierć w wyniku represji władz komunistycznych od lutego do kwietnia 1945r.

Uroczystość rozpocznie msza święta o godz. 10. w kościele pw. św. Piotra i Pawła pod przewodnictwem ks. abpa W. Skworca. Następnie przemaszerujemy na ul. Katowicką 31, gdzie odsłonięty zostanie obelisk.

Zapowiedź uroczystości 

 

W przeddzień tego wydarzenia w Centrum Kultury Śląskiej Zgoda ( Krauzego 1) odbędzie się konferencja historyczna zorganizowana wraz z oddziałem IPN w Katowicach. Od godz. 10 do 13.30, zaplanowano wystąpienia historyków: Adama Dziuroka, Sebastiana Rosenbauma, Ewy Koj, Adriana Ramsa, Edmunda Nowaka i Krzysztofa Gwoździa. W programie jest także panel dyskusyjny na temat specyfiki funkcjonowania obozów pracy na Górnym Śląsku po II wojnie światowej.

Sejmik Województwa Śląskiego dla upamiętnienia 70. rocznicy Tragedii Górnośląskiej ogłosił rok 2015 Rokiem Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945. W grudniu minie także 70. rocznica likwidacji Obozu Pracy Świętochłowice-Zgoda.