Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Tydzień Zakazanych Książek

Książka może być potencjalnie niebezpieczna dla czytelnika - „Tydzień Zakazanych Książek” rozpocznie się już w poniedziałek. W każdej placówce bibliotecznej w Świętochłowicach zostaną zaprezentowane książki, które w przeszłości z różnych względów były zakazane.

W zbiorach nie zabraknie „Czerwonego Kapturka” niosącego w koszyczku butelkę wina oraz nakłaniających do samobójstw „Cierpień Młodego Wertera”. Jest to międzynarodowa inicjatywa wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych sprzeciwiająca się cenzurze.

W ramach akcji odbędą się dwa spotkania:

22.09.2015 o godz. 18:00 – Pod Wieżami KWK Polska o cenzurze w okresie międzywojennym opowie autor książek o tematyce śląskiej i powstańczej, redaktor „Gazety Wyborczej” – Józef Krzyk. Drugą część spotkania wypełni muzyka wirtuoza instrumentów klawiszowych – Grzegorza Kasperczyka.

23.09.2015 o godz. 18:00 – w Filii nr 1 MBP w Świętochłowicach przy ulicy Chorzowskiej 37 odbędzie się spotkanie poświęcone cenzurze w okresie PRL-u. Wykład na ten temat wygłosi Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, autor publikacji z zakresu historii kościoła katolickiego w PRL. O wrażenia muzyczne zadba gitarzysta jazzowy – Mariusz Orzełowski.

Sprawdź listę zakazanych książek