Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Tramwaje jeżdżą po nowym torze

Modernizacja torowiska linii nr 7 biegnącego wzdłuż ul. Bytomskiej postępuje zgodnie z planem. Wykonawca przebudował już zdecydowaną część toru zachodniego i rozpoczął demontaż toru wschodniego - leżącego bliżej jezdni.

Zakończyła się przebudowa toru zachodniego na odcinku od bytomskich Łagiewnik do przystanku Chropaczów Osiedle na Wzgórzu, a także od tego miejsca do skrzyżowania ul. Bytomskiej z Chorzowską. Pominięty został jedynie fragment na wysokości przystanku, gdzie funkcjonuje mijanka.

W weekend (21-22 marca) przełożone zostały rozjazdy technologiczne i od poniedziałku (23 marca) ruch tramwajów prowadzony jest już po nowym torze.  Teraz cała procedura zostanie powtórzona na drugim odcinku. Trwa demontaż toru wschodniego, który jest zlokalizowany bliżej jezdni. Następnie rozpoczną się prace ziemne takie jak korytowanie, ułożenie kolejnych warstw podbudowy, tłucznia i podkładów oraz montaż szyn.  

Konieczne jest także wykonanie przejazdów drogowo-torowych na skrzyżowaniu ul. Bytomskiej z ul. Stawową. Do tego celu stosowana jest technologia płyty prefabrykowanej z szyną w komorze, zalaną masą poliuretanową, która zapobiega hałasowi i drganiom.  

Czytaj więcej: Stawowa będzie zamknięta

Wspomniane prace mają zakończyć się w połowie roku. Tuż po nich rozpocznie się modernizacja skrzyżowania ul. Bytomskiej z Chorzowską. Wówczas zostaną uzupełnione brakujące elementy torowiska przy przystanku Chropaczów Osiedle na Wzgórzu. W tym celu konieczne będzie zawieszenie ruchu tramwajowego na 3 lub 4 tygodnie.