Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Tłumy na Święcie Miasta

Mnóstwo  atrakcji czekało na mieszkańców, którzy  uczestniczyli w trwającym trzy dni Święcie Miasta. W tym roku było ono kulminacyjnym wydarzeniem obchodów 700 – lecia Świętochłowic.

Święto Miasta zainaugurowano otwarciem wystawy filatelistycznej w Centrum Integracji Społecznej, którą będzie można oglądać do  12 czerwca.  Znajdujące się na niej pocztówki ze Świętochłowic, Chorzowa i Zabrza datowane są na lata od 1900 do 1945 roku i dokumentują  nieistniejące już obiekty i miejsca. Warto wspomnieć, że podczas tego wydarzenia można było także zakupić i podbić specjalnym datownikiem dwie okolicznościowe pocztówki, które wydane zostały z okazji 700 – lecia Świętochłowic. 

W tym dniu w CIS odbyła się również  konferencja naukowa pt. "Wypisy z dziejów Świętochłowic". Wzięli w niej udział prof. Ryszard Kaczmarek - dyrektor Instytutu Historii UŚ, Marian Piegza - publicysta i nauczyciel oraz dr hab. Piotr Greiner - dyrektor Archiwum Państwowego w Katowicach.

Piątkowy wieczór  swoimi występami uświetniły – Maryla Rodowicz i Ewa Farna.

W sobotę władze miasta, radni, przedstawiciele miast partnerskich Świętochłowic, uczniowie szkół, dzieci z przedszkoli i mieszkańcy wzięli udział w barwnym korowodzie, który przeszedł ulicami miasta. Tradycyjnie przyznano nagrodę prezydenta Świętochłowic najlepiej przebranej grupie. 2,5 tys. zł otrzymało Przedszkole Miejskie nr 12, które w paradzie przemaszerowało w strojach gołębi.

Ostatni dzień upłynął przy muzyce greckiej. Na „Orliku”  rozegrano także mecze towarzyskie. W pierwszym pojedynku zmierzyły się reprezentacja Komendy Miejskiej Policji ze Świętochłowic oraz drużyna Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. W drugim spotkaniu naprzeciw siebie stanęły zespoły złożone z Gwiazd oraz pracowników Urzędu Miasta w szeregach których wystąpił również prezydent Dawid Kostempski.

Oba mecze dostarczyły sporych emocji, szybko również się okazało, że z występujących zawodników można było zbudować reprezentację, która z pewnością dałaby radę Mołdawii. Liczna grupa kibiców, która przyszła oglądać zmagania tych, którzy na co dzień zajmują się zupełnie czym innym zobaczyła kawałek niezłego futbolu i co najważniejsze w piłce grad goli.

W pojedynku Strażaków z Policją ci drudzy toczyli równy pojedynek do pewnego momentu. Straż dysponowała bardziej wyrównaną ekipą, rywale nadrabiali ambicją i niezwykłą wolą walki, co biorąc pod uwagę żar lejący się z nieba nie było sztuką łatwą. Ostatecznie górą Straż, która pokonała Policję 6:3. Bramki dla pokonanych zdobyli: dwie Tomasz Woźniakowski oraz Arkadiusz Wojtczak. Dla Straży piłkę w siatce umieszczali Marcin Frąszczak, Dariusz Szumilas, Rafał Garbacz, Krzysztof Szędzielorz, Mieczysław Szczepanowski, Artur Zygarski.

W drugim tego dnia pojedynku minimalnie lepsi okazali się gracze drużyny Gwiazd, choć zwycięstwo nie przyszło wcale łatwo, gdyż reprezentacja Urzędu wysoko postawiła poprzeczkę. W regulaminowym czasie gry był remis 6:6, ostatecznie po dogrywce o jedną bramkę lepsi okazali się piłkarze Gwiazd wygrywając 9:8. Zwycięzców do wygranej poprowadził reprezentant Senegalu, który kiedyś grał w Śląsku Świętochłowice Koulaty Thiam zdobywca pięciu bramek, który został naskuteczniejszym zawodnikiem meczu. Artur Zygarski zdobył dwa gole, po jednym trafieniu zaliczyli Łukasz Doliszniak i Adam Szaja. Dla przegranych bramki strzelali: cztery Łukasz Iwan, dwie Tomasz Goncik, po jednej Karol Kowalski oraz Tomasz Szpyrka. Pamiątkowe puchary każdej z drużyn na scenie wręczył prezydent Dawid Kostempski.

Galerie zdjęć:

Święto Miasta 1 dzień

Święto Miasta 2 dzień

Święto Miasta 3 dzień