Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

"Szuwarek" ma talent - dostał szansę

W każdym z nas drzemie jakiś talent. Mateusz Wycisk, dziesięciolatek ze Świętochłowic świetnie radzi sobie w wodzie. Swoje umiejętności wykorzystuje pływając na desce wakeboardowej i na nartach wodnych. Niedawno jego talent wypatrzył Wiesław Kurnik, wiceprezes Polskiego Związku Motorowodnego i Nart Wodnych. Wczoraj Mateusz i jego mama byli gośćmi prezydenta Dawida Kostempskiego, który wspólnie ze związkiem ufundował chłopcu trzytygodniowy obóz sportowy. Dziś chłopiec prezentował swoje umiejętności na „Skałce”.

- Mateusz jest diamentem, który dopiero trzeba oszlifować. Trafił jednak pod opiekę osób, które świetnie znają się na wychowywaniu przyszłych mistrzów. Sport jest ciekawą alternatywą dla komputerów, skutecznie odciąga też od nałogów. Jestem przekonany, że przyszłe sukcesy Mateusza przyczynią się do popularyzacji narciarstwa wodnego w naszym mieście – podkreśla Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Mateusz rozpoczął swoją przygodę z wakeboardem od oczyszczania z roślin stawu na „Skałce”. Właśnie, dlatego starsi koledzy z Wake Up Silesia nadali mu pseudonim „Szuwarek” i przygarnęli pod swoje skrzydła. Stworzyli chłopcu możliwość stawiania pierwszych kroków na wakeboardzie. Teraz rozpoczął już czwarty sezon tej przygody.

Talent drzemiący w Mateuszu został dostrzeżony w tym roku, podczas drugiej edycji Dni Otwartych Funduszy Europejski w Świętochłowicach. Od dwóch lat Wiesław Kurnik podczas tego wydarzenia organizuje pokazy narciarstwa wodnego i przejażdżki motorówką. Przy okazji szuka młodych-zdolnych. Jego wprawne oko od razu wypatrzyło „Szuwarka”.

- Mateusz bardzo chce pływać i uczyć się nowych rzeczy. Najważniejsze są w tym wypadku chęci i talent. Mateusz dodatkowo dysponuje dobrą koordynacją ruchową i zamiłowaniem do wody. Stawiamy na „dobrego konia” – zapewnia Wiesław Kurnik.

„Szuwarek”, czyli wyłowiony z wody talent, dostał szansę rozwoju pod okiem ekspertów. Już niebawem pojedzie na dwutygodniowy obóz sportowy do Sokółki, a potem na tydzień do Augustowa.  W tym czasie będzie pływał na nartach wodnych. Możliwość rozwoju swoich dotychczasowych umiejętności otrzymał także Jakub, 12 letni brat Mateusza. Wspólnie z Dawidem Kostempskim, prezydentem Świętochłowic, wyjazd dla obu chłopców ufundował Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego, który jest jednocześnie organizatorem obozów.

- Bardzo się cieszę, mogę pojechać na obóz i pływać w nowych miejscach – mówił Mateusz Wycisk, uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 w Świętochłowicach.

Co więcej, będąc w Sokółce, Mateusz wystartuje w swoich pierwszych Mistrzostwach Polski w jeździe figurowej na nartach wodnych. Kolejny występ w zawodach czeka go w sierpniu w Augustowie.

­ Jestem bardzo dumna z Mateusza – mówi Izabela Wycisk, mama chłopca. - Dziękuję prezydentowi Świętochłowic oraz Polskiemu Związkowi Motorowodnemu i Nart Wodnych, którzy postanowili ufundować mojemu synowi obóz sportowy – dodaje.

Miasto od kilku lat inwestuje w rozwój infrastruktury rekreacyjno-sportowej dla dzieci i młodzieży.