Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Szpitalowi na ratunek

Świętochłowicki szpital jest trzecią w Polsce i pierwszą w województwie śląskim placówką przekształconą na mocy nowej ustawy o działalności leczniczej. Wcześniej tonął w długach i prawie tracił płynność finansową. Mówiąc żargonem medycznym: jego puls był coraz słabiej wyczuwalny. Od lipca ubiegłego roku sytuacja zaczyna się poprawiać. Teraz szpital nie ma przeterminowanych zobowiązań, a pierwsze dwa miesiące tego roku przyniosły łączny zysk w wysokości 120 tys.  zł. – Obecnie rozpoczynamy  gruntowną termomodernizację szpitala, a już wkrótce personel będzie mógł korzystać z nowych komputerów, sieci i oprogramowania – zapowiada Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Rozpoczął się właśnie pierwszy etap termomodernizacji Szpitala Powiatowego w Świętochłowicach. Będzie polegał on na ociepleniu ścian zewnętrznych  i wymianie przestarzałej stolarki okiennej i drzwiowej. Całkowity koszt projektu realizowanego razem z WFOŚiGW wyniesie ponad 1,7 mln zł . Wkład własny szpitala wyniesie 846 tys. zł natomiast pozostała część ponad 905 tys. zł zostanie wniesiona przez WFOŚiGW w formie pożyczki udzielonej na okres 10 lat i oprocentowaniu 3 % .

- Z posiadanego przez nas audytu energetycznego wynika, że powstaną oszczędności w zużyciu energii cieplnej i elektrycznej, które z powodzeniem pokryją koszty zaciągniętego kredytu. Oczywiście musimy pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy, elewacje naszego szpitala od kilkunastu lat nie były remontowane . Obecnie wyglądają fatalnie . Dzięki temu projektowi budynki zyskają nowy wygląd i kolorystykę – relacjonuje Dariusz Skłodowski, prezes szpitala. Pomimo opóźnienia w rozpoczęciu prac ze względu na złe warunki atmosferyczne wykonawca deklaruje zakończenie prac zgodnie z wyznaczonym wcześniej terminem, czyli do końca września br. - Obecnie jesteśmy również w trakcie realizacji drugiego bardzo ważnego dla naszego szpitala projektu jakim jest informatyzacja. Na ten cel dostaliśmy dofinansowanie unijne w wysokości 900 tys. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego – dodaje prezes. Założeniem projektu jest całkowita wymiana sieci , sprzętu oraz oprogramowania. - Czeka  nas poważna rewolucja. Bez niej nie moglibyśmy funkcjonować, gdyż obecna infrastruktura nie pozwala na osiągnięcie stawianych nam przez pacjentów i NFZ standardów – mówi prezydent Świętochłowic.

Warto podkreślić również, że stabilizuje się sytuacja finansowa szpitala. W obecnej chwili nie ma on przeterminowanych zobowiązań, a pierwsze dwa miesiące tego roku przyniosły łączny zysk w wysokości 120 tys. zł. Trzeba przypomnieć, że przed przekształceniem szpital generował co miesiąc ok. 550 tys. zł straty, tuż po nim było to już „tylko” 220 tys. zł. Poprawa była możliwa dzięki znacznemu ograniczeniu kosztów i zrozumieniu przez pracowników szpitala konieczności wprowadzenia dużych zmian. Jednak przede wszystkim nowa ustawa o działalności leczniczej dała miastu możliwość przejęcia części wcześniejszych zobowiązań oraz umorzenia zaległości w wysokości 2,5 mln zł wobec ZUS-u i urzędu skarbowego.  Pozostałe długi zostały rozłożone na raty. Spłacono też najstarsze zobowiązania wobec kontrahentów szpitala.