Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Szczepienie lisów

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Katowicach informuje o przeprowadzeniu w województwie śląskim akcji szczepienia lisów wolno żyjących. W okresie od 22 do 23 września 2012 roku samoloty AN -2 startujące z lotniska Katowice – Muchowiec będą zrzucać specjalne szczepionki.

Szczepionki te będą zrzucane z wysokości około 200 m, w sumie zostaną wyłożone na powierzchni ponad 10 tysięcy kilometrów kwadratowych terenów zielonych. Średnio na 1 kilometr kwadratowy ma zostać zrzuconych do 20 dawek szczepionki. Szczepionka zatopiona będzie w przynęcie w postaci małych, brunatnych kostek o zapachu mocno zepsutej ryby. Szczepionki zostaną wyłożone nie tylko w lasach, ale i na polach, łąkach, w ogródkach działkowych, a nawet w parkach.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o nie podnoszenie szczepionek z ziemi. Lisy wyczuwając zapach człowieka nie zjedzą dotkniętej kostki. Sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka, natomiast w przypadku kontaktu z płynną zawartością kapsułki należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższym lekarzem. Jednocześnie przypominamy, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie wolno wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane.

Akcja wykładania szczepionek w województwie śląskim odbywa się dwa razy do roku – wiosną i jesienią.