Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

System pomocy mieszkańcom Lipin

W Lipinach działa kilkanaście placówek i organizacji, które zajmują się dziećmi i młodzieżą oraz wiele następnych pomagających dorosłym. Miastu zależy na większym skoordynowaniu ich prac, bo wtedy efekty będą lepsze. Dlatego w Centrum Integracji Społecznej na zaproszenie prezydenta Dawida Kostempskiego spotkali się miejscowi aktywiści, przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych. To pierwszy krok do stworzenia lokalnego systemu współpracy dla zaspokajania potrzeb i rozwiązywania problemów mieszkańców dzielnicy.

Stanisław Korman, zastępca prezydenta podkreślił, że problemem jest to, że organizacje nie wymieniają się informacjami lub robią to zbyt rzadko: - Tutaj dużo się dzieje i będzie nadal się działo. Zastanówmy się co zrobić, by te działania były skuteczniejsze, by dobrze wykorzystać ten ogromny potencjał.

Prezydent Dawid Kostempski zapowiedział pojawienie się w Lipinach streetworkerów : - Ten pomysł narodził się w Wielkiej Brytanii i sprawdził w wielu krajach. Pozwala na dotarcie do najbardziej potrzebujących osób. Dlatego chcemy z niego skorzystać także u nas.

O swoimi doświadczeniami z pracy, realizacji projektów rozmawiali w Lipinach pracownicy m.in. Centrum Kultury Śląskiej, szkół i przedszkoli, Ośrodka Pomocy Społecznej, Ośrodka Sportu i Rekreacji „Skałka”, Miejskiej Komendy Policji, Biblioteki Miejskiej, a także organizacji pozarządowych: fundacji „Twoja kotwica”, Fabryki Inicjatyw Lokalnych oraz IOGT Polska.

W spotkaniu wziął też udział ks. Tomasz Koryciorz, duszpasterz osób, które oddaliły się od kościoła z powodu biedy.

Kolejne robocze spotkanie 16 września.