Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Staże w strefie ekonomicznej

Świętochłowice rozszerzają współpracę z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. W ramach rozpoczynającego się właśnie projektu mieszkańcy naszego miasta będą mogli odbywać płatne staże w przedsiębiorstwach działających na jej terenie. Zapłaci za nie PUP.

Powiatowy Urząd Pracy podpisał deklarację o współpracy w ramach projektu „Staże w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej”. Dzięki niej świętochłowiczanie odbędą staże w dynamicznie rozwijających się firmach z naszego regionu. Projekt daje jednocześnie duże szanse na ich przyszłe zatrudnienie.

- Pracujemy właśnie nad wytypowaniem z naszej bazy przyszłych stażystów. KSSE przygotowuje wykaz firm, które będą chciały przyjąć te osoby - mówi Hanna Przewoźniak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.   

- Ta współpraca jest dla nas wyjątkowo ważna, ponieważ pozwoli lepiej określić zapotrzebowanie pracodawców na kompetencje przyszłych pracowników, a uczestnikom da szanse zdobycia doświadczenia zawodowego – wyjaśnia Wojciech Rusek z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Program skierowany jest do szerokiej grupy odbiorców. Pod uwagę brane będą zarówno osoby bez kwalifikacji i doświadczenia zawodowego, które  wykonywać będą proste prace, jak i dobrze wykształcone,  jednak również bez doświadczenia w danym zawodzie. Mogą to być np. absolwenci szkół wyższych, których na koniec stycznia w mieście zarejestrowanych było 186 (w tym 33 z wykształceniem technicznym).

- To kolejny krok w celu zmniejszenia bezrobocia w Świętochłowicach. Cieszę się, że w tym ważnym zadaniu towarzyszy nam cenny partner, jakim jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Bez wątpienia będziemy chcieli wspólnie realizować kolejne przedsięwzięcia pobudzające przedsiębiorczość w naszym mieście – podkreśla Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Warto dodać, że projekty skierowane do osób bezrobotnych w naszym mieście, poza Powiatowym Urzędem Pracy, prowadzą także inne instytucje pomocowe, w tym Centrum Integracji Społecznej.  Część z nich  realizowana jest przy udziale środków zewnętrznych. W okresie od stycznia do grudnia 2014 roku stopa bezrobocia w Świętochłowicach spadła o 4,9 proc., z 19,4 do 14,5 proc. 

Przypomnijmy że miasto do tej pory współpracowało już z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. W ubiegłym roku została ona poszerzona o jeden ze świętochłowickich terenów (przy ul. Zielonej). W najbliższym czasie do Strefy mają dołączyć kolejne. W tym kontekście wskazywane są tereny po byłej kopalni „Polska” oraz te położone po południowej stronie DTŚ w rejonie stawu Marcin.