Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

"Skałka" rozkwita

Świętochłowice otrzymały kolejne środki z Brukseli, które tym razem przeznaczone zostaną  na rewitalizację przystani kajakowej na „Skałce”. 

- To następny projekt, który realizowany będzie w naszym mieście ze środków unijnych. Dzięki pozyskanym 864 tys. zł wyremontujemy miejsce, chętnie odwiedzane przez mieszkańców – mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Wartość całej inwestycji, to kwota ponad 1 mln zł. W ramach prowadzonych prac, które powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku, wyremontowane zostaną budynek przystani oraz dwa pomosty pływające. Ustawione będą stoliki do gry w szachy oraz stojaki na rowery. Powstaną także siłownia pod chmurką i żwirowy  plac do gry w boule. Ten bardzo popularny we Włoszech i we Francji sport rekreacyjny będzie miał szanse zdobyć sympatię świętochłowiczan.

Warto dodać, że „Skałka” od dwóch lat jest regularnie modernizowana. W 2011 roku wybudowany został plac zabaw, a przy udziale środków unijnych powstały też trasy rowerowe. W 2012 roku władze miasta utworzyły skatepark. Swoją działalność rozpoczął także klub wakeboardowy, który uruchomił wyciąg do nart wodnych. Jest to jedno z niewielu w Polsce południowej tego typu urządzeń. Już w tym roku Świętochłowice obok Bydgoszczy, Poznania i Szczecina będą gospodarzem Ogólnopolskich Zawodów w Wakeboardingu, które odbędą się 20 lipca. Ponadto na Skałce w ostatnim czasie dwukrotnie oczyszczano staw, dzięki czemu jest on natleniony i zawiera mniej osadów dennych. Obecnie trwa tam inna ważna inwestycja, jaką jest remont estrady.

Przypomnijmy, że w latach 2010-2013 miastu udało się pozyskać aż 100 mln zł  środków unijnych na projekty o wartości ok. 120 mln zł.