Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Sesja z historią w tle

Przez cały rok trwać będą w Świętochłowicach obchody 700-lecia miasta. W poniedziałek z tej okazji odbyła się XXXI, uroczysta sesja Rady Miejskiej. Radni, władze miasta i zaproszeni goście zebrali się w Centrum Kultury Śląskiej, by przypomnieć historię naszej małej ojczyzny i podyskutować o jej przyszłości.

Nieczęsto zdarza się, by Świętochłowicach gościło w tym samym czasie tak wiele znanych osobistości życia społecznego, politycznego i kulturalnego. Ale też i okazja do takiego spotkania zdarza się raz na 700 lat. - W związku z jubileuszem chcemy uwypuklić i pielęgnować tę naszą wspaniałą, kilkusetletnią historię - mówił prezydent Dawid Kostempski. - Poprzez tę datę i badanie korzeni historycznych naszego miasta pokazujemy, że sięgamy do korzeni europejskich, chrześcijańskich, do korzeni polskich. Ale także pokazujemy, że nasze miasto przez cały ten czas funkcjonowało także pod różnymi państwowościami. Dlatego działalność edukacyjna, która towarzyszy obchodom, zmierza ku pogłębieniu wiedzy świętochłowiczan o mieście, ale także głębszemu zrozumieniu roli, jakiej w naszym życiu odgrywa akt urodzenia.

O tym, że Świętochłowice są miastem szczególnym, przekonywał między innymi Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Tadeusz Szurman. - Świętochłowice bardzo wcześnie były miastem ekumenicznym - przypominał. - To właśnie tu w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych, odbywały się nabożeństwa ekumeniczne górnicze, młodzieżowe, patriotyczne. Biskup, który przez wiele lat był proboszczem miejscowej parafii, nie szczędził miłych słów pod adresem nie tylko miasta, ale i jego mieszkańców.

Dzieje Świętochłowic jako prekursora zmian, które objęły cały region, przywołał Poseł do Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek. - Mam takie wrażenie, że jestem w najbardziej śląskim ze śląskich miast - rozpoczął swoje wystąpienie. - W tym mieście wszakże zaczęły się tutaj, na Śląsku, bardzo ważne procesy. Nie mówię o tym tylko, że wzmianka sprzed 700 lat, tak ważna dla Świętochłowic, ukształtowała to miejsce i nadała mu pewien historyczny symbol. Na siedem stuleci ważne jest też, że w Świętochłowicach rozpoczęły się także, niemal 200 lat temu, wielkie procesy uprzemysłowienia tej części Polski, tej części Europy - mówił Jerzy Buzek. - Na ten niezwykły obszar, który nie był wtedy jeszcze ruszony przemysłem ani wielką cywilizacją, zostały nałożone największe osiągnięcia tamtych czasów - XIX w. Tutaj przyjeżdżali wszyscy, a ludzie, którzy mieszkali tu od wieków, współtworzyli to miasto. Były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego wspomniał również o wydarzeniach, które pamiętają też dzisiejsi mieszkańcy - To tutaj, 10 lat temu, powstał taki pomysł, by stworzyć na Śląsku metropolię. Pomysł, żeby tutaj stworzyć wielki, silny ośrodek, który będzie promieniował na całą Europę wziął się stąd, ze Świętochłowic.

W uroczystej sesji wzięli udział także Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk i Wicemarszałek Województwa Śląskiego Stanisław Dąbrowa. Nie zabrakło silnej reprezentacji śląskich parlamentarzystów, prezydentów miast i przewodniczących Rad Miejskich, radnych Sejmiku Śląskiego, przedstawicieli świata nauki i duchowieństwa. Wszyscy zgodnie podkreślali, że każda, najmniejsza nawet społeczność, czerpie siłę z poszanowania swojej historii i pamięci o latach minionych. Te omówił podczas wykładu profesor Ryszard Kaczmarek, historyk związany z Uniwersytetem Śląskim.

Okazją do uhonorowania mieszkańców na co dzień poświęcających swój czas i energię Świętochłowicom, stało się wręczenie nagrody “Zasłużony dla Miasta Świętochłowice” - Wśród wyróżnionych znalazły się osoby i organizacje, które podczas realizacji swoich pasji przyczyniają się do wyzwalania potencjału naszego miasta i jego mieszkańców - tłumaczył prezydent składając podziękowania laureatom. Zostali nimi wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Gerda Król, działająca w Polskim Związku Emerytów i Rencistów Herta Antończyk, Uczniowski Klub Sportowy Akademia Piłkarska “Tygryski” oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Świętochłowicach.

Na sesji, nawet uroczystej, nie mogło jednak obejść się bez uchwały. Radni jednogłośnie zdecydowali o ustanowieniu “Święta Miasta Świętochłowice”. W tym roku okazja do zabawy na “Skałce” pojawi się w pierwszy czerwcowy weekend i jak zapowiadają organizatorzy, atrakcji, nie tylko muzycznych, nie zabraknie. Muzyka towarzyszyła też świętochłowiczanom i ich gościom w CKŚ, gdzie po zakończeniu sesji wysłuchać można było koncertu kwartetu smyczkowego “Cantabile”. W foyer na uczestników spotkania czekał urodzinowy tort i toast za pomyślność miasta. - Patrząc w przyszłość, pragnę wszystkich tu zebranych zapewnić, że dołożymy wspólnie wszelkich starań, aby doprowadzić do wzrostu atrakcyjności przestrzeni miejskiej i stałej poprawy jakości życia mieszkańców - deklarował prezydent Dawid Kostempski.