Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Ruszyła klasa chińska w ZSO nr 1

Dzisiaj w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świętochłowicach zainaugurowano działalność pierwszej w Polsce uniwersyteckiej klasy chińskiej. W uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego wzięli udział m.in. Dawid Kostempski – prezydent Świętochłowic, Aleksandra Skowronek – wicemarszałek województwa śląskiego oraz prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

- Jestem dumny, że udało się stworzyć w naszym mieście pionierską klasę o takim profilu. Znajomość języka chińskiego w przyszłości pozwoli jej absolwentom na znalezienie atrakcyjnej pracy – mówił Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Klasa, do której uczęszczać będzie 19 osób powstała przy współpracy miasta, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świętochłowicach i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dodatkowo projekt wspiera partner Świętochłowic – miasto Tai'an w Chinach.

- Gratuluję pomysłu i determinacji w jego realizacji. Mam nadzieję, że jej popularność, z każdym rokiem, będzie coraz większa – mówiła Aleksandra Skowronek, wicemarszałek województwa śląskiego.

Nie jest to pierwsza szkoła, w której młodzież uczy się języka mandaryńskiego. Natomiast jedyna, w której ten przedmiot jest obowiązkowy, a uzyskiwane rezultaty są wliczane do średniej ocen.

- To zupełnie nowe przedsięwzięcie. Razem z miastem, szkołą i młodzieżą podejmujemy duże wyzwanie. Bardzo się cieszę, że taka klasa powstała w Świętochłowicach. Zadaniem edukacji jest kształcenie ludzi światłych, którzy potrafią podejmować wyzwania na rynku pracy – przyznaje prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Zajęcia poprowadzi Katarzyna Bańka, wykładowca akademicki języka chińskiego na Uniwersytecie Śląskim. W pierwszym roku edukacji przewidziano dwie godziny lekcyjne mandaryńskiego tygodniowo, a w kolejnych latach trzy. Ale na tym nie koniec. Młodzież pozna też kulturę i zwyczaje panujące w Chinach.