Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Rozmowy o rewitalizacji stadionu

Władze miasta zaprosiły przedsiębiorców do dialogu technicznego w sprawie zawarcia umowy partnerstwa publiczno-prywatnego na zaprojektowanie, budowę, sfinansowanie i utrzymanie stadionu wielofunkcyjnego im. Pawła Waloszka na „Skałce”. Zgłosiły się dwie firmy. Odbyły się już pierwsze negocjacje z ich przedstawicielami.

Co to oznacza? Realną szansę na to, że za trzy lata będziemy mieć w Świętochłowicach kolejny piękny obiekt sportowy i imprezy żużlowe na najwyższym sportowym poziomie.

- Jestem konsekwentny w działaniu. Rok temu zleciliśmy przeprowadzenie analizy oraz testu rynku w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Firma Collect Consulting uznała, że projekt ma duże szanse na realizację. Teraz zrobiliśmy kolejny krok do przodu. A jak bardzo jest nam potrzebny ten obiekt pokazali kibice, którzy pojawili się na reaktywacji żużla na „Skałce” – podkreśla Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Zrewitalizowany stadion ma łączyć możliwość organizacji wydarzeń sportowych i kulturalno-rozrywkowych. Głównym założeniem projektu jest jednak stworzenie stadionu żużlowego spełniającego wymogi stawiane przed klubami sportowymi startującymi w Ekstralidze. Koncepcja zakłada także powstanie boiska piłkarskiego. Przebudowa stadionu im. Pawła Waloszka ma się zakończyć w roku 2018.

Miasto chce modernizować obiekt w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Jak wynika z przeprowadzonej analizy najlepszym rozwiązaniem będzie jego klasyczny model. Strona publiczna udostępnia stadion miejski. Z kolei inwestor bierze na siebie ciężar pozyskania finansowania (w tym np. środki unijne), projektowania, wybudowania oraz zarządzania i utrzymania stadionu. Miasto korzystając z udostępnionego obiektu będzie uiszczać opłatę. Partner prywatny ma także możliwość uzyskiwania przychodów z innych źródeł np. z działalności komercyjnej. Przebudowa stadionu im. Pawła Waloszka będzie ostatnim etapem planu modernizacji „Skałki”.