Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Remont torowiska i skrzyżowania

W najbliższy weekend w Świętochłowicach rozpocznie się remont linii tramwajowej nr 7.  Zniszczone, pamiętające lata pięćdziesiąte torowisko przestanie uprzykrzać podróż pasażerom tramwajów i kierowcom.  

Dzięki współpracy władz miasta i  Tramwajów Śląskich,  Świętochłowice przystąpiły do drugiego etapu  programu „Modernizacja Infrastruktury Tramwajowej i Trolejbusowej w aglomeracji górnośląskiej”. Pierwszy, realizowano już w 2009 roku, wtedy  jednak miasto nie wzięło udziału w dużym projekcie obejmującym modernizację 48 km tras tramwajowych na Śląsku. 
 
Prace prowadzone będą od bytomskich Łagiewnik do skrzyżowania ul. Chorzowskiej z Bytomską. Jego kompleksowy remont zaplanowano na wiosnę przyszłego roku. Zadanie ma się zakończyć w maju 2015 roku. 
 
- Torowisko jest w bardzo złym stanie. Niewątpliwie wymaga szybkiej i skutecznej modernizacji. Tym bardziej cieszę się, że dzięki podjętej współpracy ze spółką Tramwaje Śląskie pozyskaliśmy kolejne pieniądze unijne dla naszego miasta  – mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.  
 
Gruntownie wymieniona zostanie infrastruktura tramwajowa  - podłoże, torowisko, szyny, oprzyrządowanie sieci, dodatkowo docelowo na skrzyżowaniu pojawią się dwa tory. 
 
Prace realizowane będą etapami, przy zachowaniu ciągłości ruchu. Inwestycję za kwotę 12,6 mln zł wykona firma Skanska S.A. 
 
Pasażerowie muszą liczyć się z utrudnieniami. W weekend kursowanie tramwajów zostanie zawieszone. Natomiast od poniedziałku będzie obowiązywał ruch wahadłowy po jednym torze na odcinku od przystanku Łagiewniki Targowisko do przystanku Chropaczów Osiedle Na Wzgórzu.
 
Trzeba podkreślić, że bez finansowania unijnego remont w ogóle nie byłby możliwy. 
 
- Bardzo istotne było wsparcie i współpraca z miastem Świętochłowice zarówno w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych jak i przygotowania dokumentacji –przyznaje Tadeusz Freisler, prezes zarządu spółki Tramwaje Śląskie.
 
W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 znalazły się też inne projekty modernizacji torowisk. Priorytetem jest remont linii nr 17 biegnącej od  ul. Barlickiego w Lipinach do ul. Bytomskiej. Inny dotyczy remontu linii nr 11 od granicy z Chorzowem do Chebzia. 
 

mówi: Tadeusz Freisler, prezes zarządu spółki Tramwaje Śląskie

 

mówi: Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic