Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Przywracają blask klatkom schodowym

Osoby długotrwale bezrobotne bez prawa do zasiłku przywracają blask zaniedbanym klatkom schodowym, pomieszczeniom szkolnym i miejskim instytucjom. Grupa remontowo-budowlana działająca przy Centrum Integracji Społecznej tylko w tym roku wyremontowała sześć klatek schodowych. Od 2013 roku odnowiono ich już szesnaście.

- Uzupełniamy tynki, wyrównujemy powierzchnie, malujemy ściany  i schody. To dla mnie szansa na zdobycie nowych umiejętności, a dla lokatorów możliwość mieszkania w godnych warunkach – mówi jeden z wykonawców Piotr Malorny.

W tym roku remontowane są wnętrza budynków w Chropaczowie, Lipinach i Centrum. Prace wykonywano także w Ośrodku Pomocy Społecznej, Miejskim Zarządzie Oświaty, szkołach podstawowych nr 1, 17  i 10. W 2014 roku odnowiono klatki schodowe wraz z pomieszczeniami sanitarnymi przy ulicach Bocznej, Nowotki, Wallisa oraz na Placu Słowiańskim. Wcześniej brygady zadbały o odświeżenie pomieszczeń Domu Sportu, przedszkoli nr 2 i 4 oraz Urzędu Miejskiego i Urzędu Stanu Cywilnego.

- Osoby zagrożone wykluczeniem społecznym aktywizują się dzięki codziennej pracy. Aż 30 proc. osób biorących udział w projekcie znalazło zatrudnienie po jego zakończeniu – objaśnia Kamil Wójcik, dyrektor Centrum Integracji Społecznej.

Uczestnicy otrzymują świadczenie integracyjne w wysokości zasiłku dla bezrobotnych oraz posiłek. Ucząc się wykonywania nowego zawodu pomagają sobie, a także innym. Świętochłowiczanie mogą się zgłaszać do projektu wypełniając wniosek znajdujący się na stronie internetowej Centrum Integracji Społecznej. Po zakończonym kursie, trwającym od pół do półtora roku, otrzymają zaświadczenie o zdobytych kwalifikacjach. W CIS-ie działają także grupy utrzymania terenów zielonych, krawiecka, gastronomiczna, biurowa, ochroniarska i porządkowa. Warto dodać, że dobre praktyki CIS już zostały wyróżnione na szczeblu wojewódzkim.