Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Przechodnie odpowiedzą na pytania

Filmobus „7 miliardów Innych”, czyli mobilne studio nagraniowe, odwiedzi dziś Świętochłowice. Zaparkuje na ul. Katowickiej, a ekipa filmobusa ponownie zada ludziom najbardziej uniwersalne pytania - Co to jest miłość? Czym jest szczęście? Czego się obawiasz?

Yann Arthus Bertrand to francuski artysta, który stawia ludziom XXI wieku pytania uniwersalne. Co to jest miłość? Czym dla Ciebie jest szczęście? Czego się boisz? Dlaczego płaczesz? Bertrand tak opowiada o genezie projektu:

Wszystko zaczęło się od usterki helikoptera pewnego dnia w Mali. W oczekiwaniu na pilota rozmawiałem przez cały dzień z mieszkańcem tamtejszej wioski. Opowiadał mi o swojej codzienności, nadziejach, obawach; jego jedyną ambicją było wykarmienie dzieci. Zanurzyłem się w świat najbardziej elementarnych trosk. Ten nowopoznany człowiek patrzył mi prosto w oczy bez śladu najmniejszej skargi, prośby, poczucia krzywdy. Wyjechałem, by fotografować krajobrazy, a zostałem urzeczony jego spojrzeniem i słowem.

Spotkanie z Malijczykiem i jego rodziną stało się impulsem do zadania tych samych pytań ludziom na całym świecie. Tak też się stało i dzięki mecenatowi BNP Paribas reporterzy Fundacji GoodPlanet ruszyli w niezwykłą podróż. Odpowiedzi z całego świata stworzyły monumentalną wystawę video z potężnym ładunkiem emocjonalnym. Fundacja GoodPlanet na zaproszenie polskiego producenta projektu – Agencji PR Pan Pikto - kończy ten globalny projekt w Polsce. Najpierw filmobus „7 miliardów Innych” zaprosi Polaków do mobilnego studia, by odpowiedzieli na pytania, z którymi zmierzyli się ludzie na całym świecie. Zwieńczeniem projektu będzie ostatni światowy pokaz projektu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.