Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Powstania Śląskie w Nowym Jorku

Prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski i Dyrektor Muzeum Powstań Śląskich Halina Bieda odbyli roboczą wizytę w Instytucie Józefa Piłsudskiego i Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku, w celu nawiązania współpracy dotyczącej propagowania wiedzy i realizacji wspólnych projektów dedykowanych Powstaniom Śląskim.

Instytut Piłsudskiego posiada w swoich zasobach ok. 150 metrów bieżących archiwów (szacowane na milion stron dokumentów).  W zbiorach Instytutu znajduje się m.in. archiwum Powstań Śląskich wywiezione z kraju we wrześniu 1939 roku. Dokumenty przechowywane w Instytucie mają unikatową wartość, nie tylko dla Śląska, ale i historii Polski. Przetrwały, chociaż z ubytkami, wojnę i wielokrotne przekraczanie granic. Zawierają ewidencję Powstańców z podziałem na bataliony i kompanie, księgi chorych i zabitych, rozkazy oraz depesze, a także meldunki czy sprawozdania.

Udział i wkład Instytutu w zbliżające się obchody 100- lecia Powstań jest w pełni uzasadniony i bardzo ważny dla powodzenia projektu.