Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Powstańczy pojedynek prezydentów odbył się w Poznaniu

Najlepsi uczestnicy tegorocznej Klasówki Powstańczej dziś w Poznaniu wzięli udział w pojedynku wraz z prezydentem Świętochłowic Dawidem Kostempskim oraz wiceprezydentem Poznania Jędrzejem Solarskim. Pojedynek powstańczy rozegrał się w auli Biblioteki Kórnickiej Pałacu Działyńskich w Poznaniu. Zwyciężyła śląska drużyna. 

Kolejne edycje konkursu historycznego „Klasówka powstańcza” zaskakują uczestników zawsze rozszerzoną formułą. W tym roku motywem przewodnim było ukazanie udziału oraz zaangażowania na rzecz Powstań Śląskich Polaków z Wielkopolski i w związku z tym w klasówce uwzględniono najistotniejsze aspekty pierwszego zwycięskiego powstania Polaków – Powstania Wielkopolskiego, którego 100. rocznicę obchodzimy w 2018 roku. Równoległe do śląskiej Klasówki Powstańczej, w Poznaniu odbył się Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. 

Po tych zmaganiach przyszedł czas na Pojedynek Powstańczy Prezydentów – najlepsi uczestnicy obydwu konkursów stworzyli dwie drużyny, na czele śląskiego zespołu stanął prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski, drużynę wielkopolską poprowadził zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski.  

Uczestnicy pojedynku mieli kilka zadań do wykonania: rozpoznawali postacie z fotografii, rozwiązywali quiz, tworzyli narodową kokardę, odgadywali autorstwo cytatów i dzieł sztuki, jedno z zadań brzmiało „Idziesz do powstania, zabierz ze sobą niezbędne rzeczy”, drużyny pochwaliły się także znajomością piosenek powstańczych i wokalnym talentem.   

Pojedynek oceniali:

dr Olaf Bergmann – Wielkopolskie Muzeum Nieodległości

dr hab. Maciej Fic – Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego

Piotr Bojarski – dziennikarz Gazety Wyborczej  

Józef Krzyk – dziennikarz Gazety Wyborczej

Konkurs poprowadzili dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Nieodległości  w Poznaniu Tomasz Łęcki oraz dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach -  Halina Bieda.

W tegorocznej Klasówce Powstańczej wzięli udział uczniowie z prawie 200 szkół woj. śląskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego  i zachodniopomorskiego. Finał klasówki odbył się w historycznej Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach.