Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Porozumienie w sprawie energii

Świętochłowice wraz z 28. samorządami i 203. jednostkami samorządowymi zakupi 464 GWh energii elektrycznej. Porozumienie w tej sprawie podpisali w siedzibie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego w Katowicach włodarze śląskich i zagłębiowskich miast, powiatów i gmin oraz przedstawiciele Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Po raz pierwszy hurtowy zakup energii elektrycznej GZM zorganizował 3 lata temu.

- W 2012 roku grupa samorządów z województwa śląskiego uzyskała blisko 8 mln zł oszczędności. Rok później przekroczyły one 13 mln zł. W ubiegłym roku ceny energii na rynku wzrosły, ale nie odczuliśmy tego w tak dużym stopniu. W każdym kolejnym przetargu rośnie liczba uczestników. Potwierdza to słuszność całego przedsięwzięcia – mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic, przewodniczący GZM w latach 2011-15.

Sprawdzona praktyka będzie kontynuowana także w tym roku.

Uczestnikami hurtowego zakupu energii, oprócz miast zrzeszonych w GZM-ie będą Będzin, Czeladź, Knurów, Lędziny, Łaziska Górne, Mikołów, Ornontowice, Piekary Śląskie, powiaty mikołowski i zawierciański, Rydułtowy, Świerklaniec, Wojkowice, Wyry, Wielowieś i Zawiercie. Wśród podmiotów samorządowych są szpitale i ośrodki zdrowia, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnei mieszkaniowe, instytucje kultury, komendy miejskie Państwowej Straży Pożarnej. Do porozumienia dołączyło też 25 instytucji podległych marszałkowi województwa śląskiego.

Procedurę przetargową przeprowadzi gmina Zabrze. Przetarg zostanie ogłoszony na przełomie lipca i sierpnia, a rozstrzygnięcie spodziewane jest pod koniec września. Umowa zostanie zawarta na 12 miesięcy i obowiązywać będzie od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 r.