Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Porcelanowe muzeum

Noc Muzeów zawitała także do Muzeum Powstań Śląskich, które w tym roku zmieniło się… w porcelanowe. Kolekcje zobaczyło ponad tysiąc osób. Na specjalnie przygotowanej wystawie zaprezentowano serwisy obiadowe i kawowe, a także figurki ozdobne, które znajdują się w niejednym domu. Zbiory, które można oglądać do 20 czerwca udostępnili - Muzeum Powstań Śląskich, Porcelana Śląska z Bogucic oraz państwo Irena i Roman Gatysowie.

 - Pokazaliśmy kolekcję z Huty Franciszka, która kiedyś znajdowała się na terenie miasta. Unikatowe są serwis z herbem Świętochłowic oraz rzadko spotykana różowa porcelana – wyjaśnia Halina Bieda, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich. - Do wyrobu ostatniej z wymienionych stosuje się domieszkę złota, jednak w takich proporcjach, by zachowała przeźroczystość i charakterystyczny odcień – dodaje.

Zainteresowaniem cieszyła się także poświęcona wspaniałym kompozytorom kolekcja muzyczna bogucickiej porcelany.  

Tej nocy zwiedzający rozwiązywali także zagadki porcelanowe. Prawidłowe odpowiedzi na czternaście pytań, gwarantowało wygranie filiżanki, oczywiście porcelanowej. Były też warsztaty, gdzie każdy mógł ozdobić farbami kubek, czy talerzyk, wypalić go i zabrać jako pamiątkę, na porcelanowej ścianie szczęścia tłuczono zastawę, którą należało posprzątać, za co należał się kołocz. Zainteresowani mogli też wysłuchać opowieści o śląskich fabrykach porcelany Ireny Gatys – znanej kolekcjonerki i autorki wielu książek.

Przedstawienie „Marika” w wykonaniu Teatru „Naumiony” zakończyło ten wyjątkowy wieczór. 

Modlitwa w drewnie, to kolejna wystawa, którą zaprezentuje świętochłowickie muzeum z okazji Światowych Dni Młodzieży, a którą będzie można oglądać do końca lipca.