Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Planują wygląd swoich podwórek

Urząd Miejski i Instytut Rozwoju Miast po raz kolejny zaprosili mieszkańców do rozmów na temat przyszłości podwórek. W środę, 10 grudnia br. zainteresowane osoby spotkały się w Centrum Integracji Społecznej i Szkole Podstawowej nr 8.  

Pierwsze spotkania odbyły się już w październiku br. Do dyskusji zaproszono wówczas mieszkańców budynków przy ul. F. Pieczki, H. Sawickiej, Mickiewicza, Chorzowskiej, Komandra, Grunwaldzkiej i Nowej.  

Zebrane pomysły posłużyły pracownikom Instytutu Rozwoju Miast do stworzenia wstępnej koncepcji wyglądu podwórek. Podczas środowego spotkania uczestnicy mogli zobaczyć też wizualizacje ich zagospodarowania. Sprzeczne interesy różnych grup społecznych utrudniają nieco wybór odpowiednich funkcji. Mogą tam powstać np. place zabaw, plenerowe mini-siłownie, ścianki wspinaczkowe, parkingi, miejsca spotkań itp.  

Opracowany „Program renowacji podwórek miasta Świętochłowice do roku 2030” zawierał będzie syntetyczne wnioski i rekomendacje, które możliwe będą do zastosowania praktycznie na wszystkich typach podwórek i wspólnych przestrzeniach pomiędzy blokami w naszym mieście.

Eksperci z IRM podkreślają dużą rolę mieszkańców w procesie rewitalizacji podwórek na każdym jej etapie: od współpracy z ekspertami przy opracowaniu koncepcji poprzez pomoc w drobnych pracach rewaloryzacyjnych, aż do utrzymania podwórka w dobrym stanie.

Konsultacje są elementem realizowanego „Programu renowacji podwórek do 2030 roku” w ramach projektu „Zintegrowane podejście  do problemów obszarów funkcjonalnych na przykładzie Chorzowa, Rudy Śląskiej i Świętochłowic”, współfinansowanego ze Środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013. 

Sprawdź propozycję zagospodarowania podwórek:

 - ul. H.Sawickiej/ F.Pieczki/ Chorzowska,

 - ul. A.Mickiewicza/ H.Sawickiej/ F.PieczkiChorzowska,

 - ul. Grunwaldzka/ Nowa/ Komandra.