Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Pierwsza taka wystawa

Takiego wydarzenia jeszcze nie było. Wieże KWK Polska staną się miejscem inauguracji Derbów Artystycznych 2015. Od jutra podczas przedpremierowej wystawy „Kobieta oczami artysty” & „Barwy rzeczywistości” będzie tam można podziwiać 120 prac malarskich, wykonanych przez 67 artystów z 6 województw. Niektóre z nich były prezentowane w najznamienitszych galeriach świata. Przez 10 dni każdy ma szansę zobaczyć je za darmo. W tym czasie udowodnimy, że sztuka nie jest dobrem zarezerwowanym dla koneserów, może zostać zrozumiana, potrafi zachwycać i wcale nie musi być nudna.

Obrazy znanych i cenionych artystów zostaną zaprezentowane w postindustrialnym otoczeniu Wież KWK Polska przy ul. Wojska Polskiego. Będą też wystawione w budynku Centrum Kultury Śląskiej przy ul. Krauzego. W Świętochłowicach można je oglądać do 18 września br w godz. od 10. do 18. Tego dnia odbędzie się uroczysta inauguracja II edycji Derbów Artystycznych, a prace zostaną przewiezione do Katowic i Siemianowic Śląskich. Zanim to jednak nastąpi warto skorzystać z okazji podziwiania tylu znakomitych dzieł.

Ciekawie zapowiada się spotkanie z Marzeną Naliwajką (pseudonim Pola Minster) artystką, która chętnie podejmuje wątek kobiecego ciała. Prezentuje malarstwo zmysłowe, cielesne i naznaczone erotyzmem. O swoich pracach i inspiracjach opowie w czwartek 10 września br. o godz. 18 u podnóża Wież KWK Polska. Wstęp wolny.

Gośćmi specjalnymi wystawy będą uznani autorzy polskiego malarstwa. Wśród nich znalazł się Dariusz Ślusarski, który zabiera widzów w magiczny świat. Swoje prace przedstawiał już na wielu znakomitych wystawach i targach sztuki min. w Londynie, Berlinie, Kopenhadze, Warszawie i Krakowie.

Z kolei Damian Lechoszest maluje głownie portrety zdobiące ściany prywatnych domów, stanowiące elementy większych kolekcji artystycznych znajdujących się w Polsce i poza jej granicami m.in. w Niemczech, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Czechach, Rosji i USA. Na zlecenie Paulinów namalował kilka portretów Jana Pawła II, z czego jeden znajduje się na Jasnej Górze.

Nie można przegapić twórczości Rafała Olbińskiego cenionego malarza, ilustratora i projektanta. Za swoje prace odebrał ponad 150 nagród. Jego płótna znalazły miejsce w kolekcjach wielu prestiżowych instytucji m.in. Library of Congres w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace oraz licznych prywatnych zbiorach w Europie, USA i Japonii. W Grand Central Station w Nowym Jorku dzieła Olbińskiego były prezentowane obok tych stworzonych m.in. przez Andy’ego Warhola.

Ponadto wystawę tworzą dzieła Ryszarda Kalamarza, który w umiejętny sposób łączy rzeczywistość, fantazję i elementy abstrakcyjne stwarzające niezwykła fabułę. Oczy widzów cieszyć będzie kunszt Ryszarda Rosińskiego, który w swojej sztuce nawiązuje poprzez symbole i fantastykę, do podstawowych problemów jednostki ludzkiej i współczesnej cywilizacji. Andrzej Sznejweis zajmuje się natomiast ilustracją książkową i prasową, projektowaniem publikacji oraz grafiką artystyczną i malarstwem.  

Każdy z obrazów zaprezentowanych na wystawie zasługuje na uwagę. Czas sprawdzić, które z nich wprawią nas w zachwyt, które rozbudzą emocje, a które po prostu nam się spodobają.