Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Pół setki mieszkań w przyszłym roku

Prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski podpisał umowę z Przedsiębiorstwem Produkcyjno – Usługowym Probudrem, wykonawcą przebudowy budynku po byłej Szkole Podstawowej nr 4. W obiekcie, który od 2012 roku stał pusty, powstanie 25 mieszkań komunalnych.

Budynek przy ul. Szkolnej został wybudowany na potrzeby sześcioklasowej szkoły powszechnej w 1881 roku. Rok szkolny 2011/2012 był jednak ostatnim, w którym odbywały się w nim zajęcia. Z powodu nienajlepszego stanu technicznego, niewielką wówczas liczbę uczniów przeniesiono do pobliskiego gimnazjum. Teraz obiekt zostanie gruntownie wyremontowany  i zmieni swoją funkcję.

- Prace remontowe obejmą m.in. wykonanie nowego pokrycia dachowego, wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, wyburzenie   i postawienie nowych ścian działowych, montaż okien i drzwi, modernizację instalacji centralnego ogrzewania i wykonanie izolacji termicznej – mówi Grażyna Ciesiołka, naczelnik Wydziału Inwestycji i Spraw Komunalnych.

Powstanie tutaj 25 mieszkań komunalnych o powierzchni od 28 do 51 metrów kw., ulokowanych na parterze, pierwszym i drugim piętrze oraz na poddaszu.  W piwnicy utworzonych zostanie 25 komórek lokatorskich. Budynek będzie również przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jak długo potrwa inwestycja? Wykonawca na plac budowy wejdzie w ciągu najbliższych dni, a na sfinalizowanie tego budowlanego przedsięwzięcia pozostanie mu dziesięć miesięcy. - To będą mieszkania oddane „pod klucz”, do których najemcy mogą od razu się wprowadzić – zapewnia Marian Lipiński współwłaściciel PP - U Probudrem.

Planowany koszt przebudowy byłej SP 4, określony w umowie z wykonawcą, wynosi 1,4 mln zł, natomiast całkowity koszt realizacji tego zadania jest szacowany na 1,75 mln zł. Kwota ta nie w pełni obciąży jednak budżet miasta. Na inwestycję Świętochłowice otrzymają z Banku Gospodarstwa Krajowego finansowe wsparcie ze Środków Funduszu Dopłat w wysokości maksymalnie do 40% faktycznych kosztów przedsięwzięcia. Wsparcie to jest bezzwrotne, ale zgodnie z zasadami jego udzielania, miasto jest zobowiązane do utworzenia lokali socjalnych. Musi ich powstać co najmniej tyle samo, ile mieszkań wybudowanych z udziałem finansowego wsparcia.

- To ważna inwestycja, bo z jednej strony ratujemy zabytkowy obiekt, a z drugiej tworzymy mieszkania, na które czeka wielu mieszkańców. W tych komunalnych będą mogły zamieszkać osoby znajdujące się na liście oczekujących ale również te, płacące czynsz i zasługujące na lokale o wyższym standardzie. Równie ważne będzie utworzenie na terenie miasta kolejnych mieszkań socjalnych – podkreśla prezydent Dawid Kostempski.

Jego słowa potwierdzają liczby. W Świętochłowicach na lokale mieszkalne z gminy oczekuje 413 osób. Zdecydowana większość z nich, bo aż 339 świętochłowiczan kwalifikuje się do przydziału mieszkania socjalnego. W tej licznej grupie 261 osób posiada wyroki o eksmisję. Kolejnych 25 mieszkań, które miasto utworzy w przyszłym roku, szybko znajdzie lokatorów. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Lokalowej już zaproponowało ponad 40 lokalizacji dla planowanych lokali socjalnych, po kilka w każdej dzielnicy.

Warto przypomnieć, że w tym roku osoby bezrobotne i bezdomne wyremontowały cztery lokale socjalne w ramach projektu Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej. W dwóch z nich zamieszkali bezdomni, którzy uczestniczyli w ich modernizacji. Do pozostałych skierowano osoby niepełnosprawne znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. Nowym lokatorom klucze wręczono we wrześniu.

Mówi: Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic

Mówi: Marian Lipiński współwłaściciel PP - U Probudrem