Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Otwarcie toru do dirt jumpingu i pierwsze zawody!

Obok skateparku na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji „Skałka” w Świętochłowicach pojawił się tor do dirt jumpingu:  dyscypliny rowerowej polegającej na wykonywaniu skoków i ewolucji powietrznych. Po raz pierwszy profesjonalne triki będzie można obejrzeć w piątek 26 czerwca.

 O godzinie 14. W piątek tor zostanie oficjalnie otwarty przez Dawida Kostempskiego, prezydenta Świętochłowic. Zaraz potem odbędą się pierwsze zawody o Puchar Prezydenta.

– Zaczynają się wakacje. Tor do dirt jumpingu to jedna z atrakcji jaką przygotowaliśmy dla młodych ludzi, którzy ten letni okres spędzą w mieście. Wzorem skateparku korzystanie z nowego obiektu będzie bezpłatne – podkreśla prezydent Dawid Kostempski.

 Tor – jedyny taki w okolicznych miastach – został zbudowany pomiędzy Aleją Parkową na „Skałce”, a skateparkiem. Tworzą go urządzenia o konstrukcji drewniano-stalowej (roll-in, curved wallride, wallride) i ziemnej (hopki – mała, duża i szereg hopków oraz bandy -  mała i duża). Wzorem skateparku korzystanie z nowego obiektu będzie bezpłatne. 

Całkowity koszt projektu objętego dofinansowaniem wyniósł ponad 517 tys. zł, z czego 85 proc. wydatków kwalifikowanych pochodzi z budżetu UE. 

Skatepark na „Skałce” powstał już trzy lata temu. Pieniądze na ten cel pochodziły z budżetu gminy. Pod koniec listopada ubiegłego roku Zarząd Województwa Śląskiego dokonał wyboru projektu gminy Świętochłowice  do dofinansowania z listy rezerwowej. Dzięki tej decyzji miasto otrzymało częściowy zwrot dotychczas poniesionych wydatków na realizację pierwszego etapu oraz dofinansowanie na budowę toru dirt  jumpingowego. Za wykonanie projektu odpowiedzialna była firma „CELMAR” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Bytomiu.

Początki dirtu sięgają lat 70. w USA.  Obecnie jest to jedna z najbardziej widowiskowych dyscyplin sportowych, zdobywająca coraz więcej zwolenników na świecie. Świętochłowicki tor jest jednym z najlepszych w kraju.