Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Otwórz serce na "Złotą Jesień"

W piątek 18 grudnia uczestnicy świątecznego koncertu charytatywnego „Gwiazdka w Sercu” zbierać będą pieniądze na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla seniorów z Miejskiego Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień”. 

„Złota Jesień” działa w mieście od 21 lat. W tym ośrodku mieszkają seniorzy m.in. ze schorzeniami przewlekłymi takimi jak demencja starcza, niedowłady połowiczne, zmiany zwyrodnieniowe stawów, kręgosłupa i kończyn, a także po amputacjach. Każdy z mieszkańców (45 kobiet i 18 mężczyzn) wymaga całodobowej opieki. Dom jest dostosowany do ich potrzeb. Pokoje wyposażone są w wygodne łóżka, szafy, stoliki nocne, telewizory i telefony. Placówka ma sprzęt leczniczo-rehabilitacyjny stosowany w kinezyterapii i fizykoterapii. Prowadzone zajęcia uwzględniają ćwiczenia indywidualne oraz grupowe. Są one dostosowane do stanu zdrowia, wieku oraz wydolności krążeniowo-oddechowej. Każdego dnia uczestniczy w nich 48 osób.

Świętochłowicka „Złota Jesień” to dom, w którym seniorzy znajdują spokój i radość. Często odzyskują też poczucie bezpieczeństwa, zawiązują nowe znajomości, a nawet zawierają małżeństwa. W MDPS-ie realizują swoje pasje. Niektórzy malują, inni piszą wiersze lub uczestniczą w turniejach gier planszowych.

Sprzęt rehabilitacyjny zużywa się. Potrzeb przybywa. Wśród tych najpilniejszych pracownicy wymieniają rotory. To urządzenia do wzmacniania układu mięśniowo-stawowego oraz poprawy zakresu ruchomości w stawach kończyn górnych i dolnych. Na wymianę czaka też przestarzały aparat do wykonania zabiegów fizykoterapeutycznych: jontoforezy, galwanizacji oraz prądów diadynamicznych. Stosowany jest w leczeniu nerwobóli, zapaleń około stawowych, zaników mięśniowych oraz chorób zwyrodnieniowych.

Na liście potrzeb znalazła się także lampa wyposażona w siedem kolorów - filtrów do stymulacji. Wytwarza światło spolaryzowane, które przenika w głąb tkanek. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalne. Wykonywanie ćwiczeń i pielęgnacji w dużym stopniu ułatwiłoby też łóżko rehabilitacyjne z regulacją segmentów umożliwiające odpowiednie ustawienie wysokości.

W sferze marzeń mieszkańców i pracowników domu pozostaje także siłownia zewnętrzna. Mogłaby stanąć przy budynku Miejskiego Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień”.