Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Obelisk upamiętnił ofiary

70 lat temu zamknięto komunistyczny Obóz Pracy Świętochłowice-Zgoda, w którym pozbawiono życia niemal 2000 osób. W miejscu dawnej hali przy ul. Katowickiej 31, gdzie przesłuchiwano i katowano więźniów odsłonięto obelisk poświęcony pamięci ofiar Tragedii Górnośląskiej. 
  
- Zebraliśmy się tu w szczególnym miejscu i w szczególnym czasie, aby dać świadectwo prawdzie tamtych listopadowych dni sprzed 70 lat. Prawdzie o czasach mrocznych i złych, o czasach śmierci i cierpienia. Dzisiaj ten kamień wyrwany z otchłani ziemi woła o pamięć tych, którzy zginęli. Naszym obowiązkiem jest pamiętać i szerzyć wiedzę – powiedział Dawid Kostempski.
 
Henryk Mercik, wicemarszałek województwa przypomniał, że przez wiele lat nie wolno było mówić o tym, co zdarzyło się w Świętochłowicach i innych śląskich miastach. – Pamięć przechowywano w rodzinach, naszych domach – podkreślił. 
 
Odsłonięcie obelisku poprzedziła msza św. w kościele pw. Piotra i Pawła, którą celebrował abp. Wiktor Skworc: - Dobrze się stało, że władze Świętochłowic pomyślały o upamiętnieniu tej krzywdy. Ta pamięć to też przypomnienie do czego zdolny jest opętany nienawiścią człowiek.
 
Mówi: Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic