Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Odebrali klucze do nowych mieszkań

Mieszkania komunalne zastąpiły dawne sale lekcyjne byłej Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Szkolnej 10 w Świętochłowicach. Klucze do komfortowych lokali odebrali dziś lokatorzy.

- To ważna inwestycja. Uratowaliśmy zabytkowy obiekt i stworzyliśmy mieszkania, na które czekali świętochłowiczanie. Przedsięwzięcia związane z powstawaniem w mieście kolejnych lokali mieszkalnych będą kontynuowane – zapewnia Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

W budynku po byłej szkole podstawowej wygospodarowano 25 mieszkań komunalnych, których powierzchnia waha się od 30 do ok. 70 mkw. Są 2 - lokale jednopokojowe, 2 – trzypokojowe
i 21- dwupokojowych. Największe z nich znajdują się na poddaszu. Wszystkie zostały wyposażone i po wstawieniu mebli będą gotowe do zamieszkania. Na lokatorów czekają np. kuchenka elektryczna z piekarnikiem, pojemnościowy podgrzewacz wody, zlew ze stali nierdzewnej z szafką oraz armatura łazienkowa.

- Jesteśmy pod dużym wrażeniem. Lokal jest gotowy do zamieszkania, nie musimy wydawać pieniędzy na remont. Zaskoczyło nas bogate wyposażenie. Mamy czteromiesięcznego synka, dlatego naszym marzeniem było dwupokojowe mieszkanie – mówili Wioletta i Łukasz Kasza.   

Nowe mieszkania stwarzają nowe możliwości, najważniejsza jest jednak wygoda i odrobina prywatności.

- Jesteśmy czteroosobową rodziną. Otrzymaliśmy szansę zamieszkania w jednym z największych mieszkań w tym budynku. Bardzo cieszymy się, że zarówno dzieci, jak i my będziemy mieli swoje pokoje. Dużym ułatwieniem jest centralne ogrzewanie, gdyż dotychczas musieliśmy palić w piecu. Kupimy nowe meble i zaczniemy nowe życie – mówili Gabriela i Krzysztof Chamczyk.

Wykonanie lokali mieszkalnych w byłej placówce oświatowej wymagało sporego nakładu pracy.

- Robotnicy zajęli się m.in. pracami rozbiórkowymi, wzmocnieniem konstrukcji i wykonaniem nowego pokrycia dachu, montażem stolarki okiennej
i drzwiowej, instalacjami - wod.-kan., co., elektryczną, odgromową i wentylacją mechaniczną. Zabudowano też ścianki działowe i wykonano nowe warstwy podposadzkowe. Na podłogach ułożono panele i okładzinę ceramiczną. Remontem i przebudową objęto cały budynek od piwnic aż po dach –mówi Mateusz Szampera, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji i Spraw Komunalnych, UM Świętochłowice.  

Duże zmiany widoczne są także na zewnątrz. Obiekt przeszedł termomodernizację, dzięki której elewacja zyskała estetyczny wygląd, a mieszkańcy komfortowe warunki.

Na wykonanie inwestycji wartej 2,3 mln zł. Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił miastu bezzwrotnego wsparcia finansowego w wysokości 40 proc. wartości kosztów kwalifikowanych.

- W zamian gmina została zobowiązana do utworzenia 25. lokali socjalnych lub mieszkań chronionych. Ich łączna powierzchnia użytkowa musi być równa powierzchni powstałych w SP 4 lokali komunalnych. Zlokalizowane są one w różnych częściach miasta i będą gotowe do końca czerwca br. – wyjaśnia Robert Błaszczyk, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Lokalowej.

Historia

Budynek przy ul. Szkolnej został wzniesiony w 1881 roku na potrzeby sześcioklasowej szkoły powszechnej. Były tam także mieszkania dla nauczycieli. Rok 2011/2012 był ostatnim,
w którym odbywały się zajęcia. Z powodu małej liczby uczniów i nienajlepszego stanu technicznego placówkę przeniesiono do pobliskiego gimnazjum. W grudniu 2012r. miasto podpisało umowę z wykonawcą - Przedsiębiorstwem Produkcyjno – Usługowym „Probudrem”, które zmodernizowało budynek. 

Kto mógł ubiegać się o przyznanie mieszkania?

Osoba ubiegająca się o mieszkanie komunalne przy ul. Szkolnej musiała być mieszkańcem Świętochłowic, ale nie mogła posiadać własnego mieszkania. W przypadku gospodarstwa wieloosobowego dochód na osobę nie mógł przekraczać 125 proc. najniższej emerytury. Natomiast
w przypadku gospodarstwa jednoosobowego dochód nie mógł przekroczyć 175 proc. najniższej emerytury.

Administratorem mieszkań przy ul. Szkolnej 10 jest Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Lokalowej Sp. z o.o.


Mówi: Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic