Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Odbyła się Rowerowa Gra Miejska

W minioną sobotę odbyła się Rowerowa Gra Miejska w ramach akcji „Odjazdowy Bibliotekarz”. Uczestnicy gry rozwiązywali zadania i zagadki w siedmiu punktach na terenie miasta. Sprawdzili swoją wiedzę o powstaniach śląskich, zagrali w golfa, szacowali, jak ciężki jest wojskowy plecak, rozszyfrowywali pseudonimy konspiracyjne korzystając z alfabetu Morse’a i …pływali kajakami. 

Na starcie gry pojawiło się ponad 50 osób, które utworzyły 19 drużyn. Jednym z uczestników był prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski. Pierwsze zadanie mieszkańcy rozwiązywali w okolicach Urzędu Miejskiego, a do jego wykonania potrzebny był telefon.

W Muzeum Powstań Śląskich gracze korzystając z alfabetu Morse’a mieli odczytać pseudonimy konspiracyjne osób, które odegrały istotną rolę podczas powstań śląskich.  Mieli też uszeregować stopnie wojskowe  od najniższego do najwyższego.

Mieszkańcy mogli się wykazać także znajomością istotnych miejsc podczas powstań śląskich – mieli dopasować do konkretnych miast Hotel Lomnitz, Redakcja „Kocyndra”, dom Szpilmana i ekspozytura polskiego wywiadu.

W tych historycznych zadaniach nie mogło zabraknąć powstańczej matematyki – uczestnicy gry mieli dodać wszystkie cyfry, które składają się na daty wybuchu powstań śląskich.

Kolejną stacją był Park Jordanowski, gdzie odbyło się „kulanie do duczki, czyli śląski golf”.  Zawodnicy za pomocą pstrykania palcami mieli umieścić kulkę w dołku.

Na Placu Słowiańskim w Lipinach drużyny  miały zmierzyć długość wytyczonego odcinka nie używając miarki oraz podać w gramach wagę wojskowego plecaka.

W kolejnym zadaniu popisać trzeba było się dobrą pamięcią. W bibliotece na uczestników gry czekały slajdy z autorami i tytułami książek o Śląsku i tych pisanych w gwarze – zadanie polegało na ich zapamiętaniu i poprawnym wymienieniu przed osobą z obsługi gry.

Jedną ze stacji było też Miasteczko Ruchu Drogowego, należało przejechać tu wskazany przez policjanta odcinek drogi stosując się do przepisów.

Finał rozegrał się na terenie OSiR Skałka. Przygotowano tu dla graczy nie lada niespodziankę – rowery zamienili na kajaki. Maksymalnie dwóch przedstawicieli drużyny miało za zadanie podpłynąć kajakiem do przygotowanej bojki,  na której znajdowała się przymocowana karta z hasłem lub perforator (używany w imprezach na orientację).

Dla najlepszych przygotowano cenne nagrody, a po zakończonej grze wszyscy uczestnicy mogli posilić się żurkiem.