Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Nowe rondo na Zgodzie

Kierowcy mogą korzystać z nowego ronda w rejonie ulic Śląskiej i Tunkla przy granicy z Rudą Śląską. Powstało ono w związku z budową pawilonu handlowo-usługowego przez prywatnego inwestora. Jeszcze w lutym rondo zostanie przekazane pod zarządzanie miasta.

Rondo i zjazd do pawilonu handlowo-usługowego zajęły miejsce dotychczasowego, niebezpiecznego, skrzyżowania. Ponadto zostały wybudowane chodniki i oświetlenie. Inwestorem jest przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Budowlane „Budecon” S.A, które zobowiązało się wykonać przebudowę na własny koszt.

Gmina odpowiadała za część inwestycji drogowej polegającej na przełożeniu i zabezpieczeniu sieci podziemnej infrastruktury kolidującej z budową ronda tj. sieci oświetleniowej, gazowej, elektroenergetycznej i teletechnicznej. Jeszcze w lutym br. firma przekaże nieodpłatnie gminie nowo wybudowane rondo wraz z kanalizacją deszczową.

Podstawą prawną do przebudowy dróg publicznych spowodowanych inwestycją niedrogową (np. pawilon handlowo-usługowy) na koszt inwestora prywatnego, jest Ustawa o drogach publicznych.