Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Naprzód Lipiny - gra prawie od wieku

Świętochłowicki Klub Sportowy Naprzód Lipiny obchodził, w miniony piątek, 95-lecie swojej działalności. W tym czasie wychował wielu reprezentantów Polski, triumfował w rozgrywkach pucharowych, a także odegrał znaczącą rolę w historii śląskiej piłki nożnej. Obecnie stoi u progu awansu do ligi okręgowej.

- Naprzód Lipiny był jednym z pierwszych klubów, który powstał 1920 roku z inspiracji Górnośląskiego Komisariatu Plebiscytowego. W tym okresie rozpoczęła się także historia m.in. Ruchu Chorzów, Polonii Bytom, Dębu Katowice i AKS-u Chorzów – przypominał Antoni Piechniczek, i honorowy prezes ŚKS Naprzód Lipiny.

Każdy ze wspomnianych zespołów może pochwalić się znakomitymi piłkarzami. Z naszego wywodzi się m.in. Ryszard Piec, który stanął naprzeciw Brazylijczyków podczas Mistrzostw Świata w 1938r. rozgrywanych we Francji.  

Antoni Piechniczek zanim stał się legendarnym trenerem, także kopał piłkę w Lipinach.

- Swoje występy w barwach Naprzodu rozpocząłem w wieku 18 lat. Mogłem także wybrać grę
w Ruchu Chorzów. Zostałem w Lipinach. Przez 12 lat była to drugoligowa drużyna, która wielokrotnie ocierała się o wejście do pierwszej ligi. Często była, jednak krzywdzona przez sędziów. Pamiętam,
że wśród kibiców panowała wyjątkowa atmosfera. „Gołębiorze” wysyłali do siebie gołębie z wynikami meczy, w tamtych czasach to był najszybszy sposób – wspomina.  

Dziś pozycja klubu nie jest już tak silna, ale determinacja przynosi efekty.

- Dziękuję zarządowi klubu, trenerom, wszystkim działaczom, a także zawodnikom za ich pracę
i dążenie do osiągania jak najlepszych wyników. Wszyscy, podobnie jak zawodnicy na boisku, gramy do jednej bramki. Chcemy, aby klub odnosił sukcesy i stwarzał możliwości rozwoju dla młodzieży. Kibicujemy i wierzymy, że już niedługo Naprzód awansuje do IV ligi – mówił Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Ma w tym pomóc m.in. wsparcie miasta, które w tym roku na działalność klubu przeznaczy 120 tys. zł.  Pieniądze mogą pomóc m.in. w realizacji programów szkoleniowych, zakupie sprzętu sportowego, pokryciu kosztów organizowania lub uczestnictwa w zawodach sportowych itp.

Podczas piątkowej uroczystości wiele miejsca poświęcono wspomnieniom. Było to także okazja
 do wręczenia odznaczeń i medali Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

Wśród uhonorowanych osób znaleźli się m.in. Dawid Kostempski- prezydent Świętochłowice, Antoni Piechniczek – prezes honorowy ŚKS Naprzód Lipiny, Andrzej Piontek - prezes ŚKS Naprzód Lipiny, Piotr Bochnia – trener ŚKS Naprzód Lipiny i wielu innych.       

- Naprzód Lipiny odcisnął swój ślad w historii Polskiej piłki nożnej, odnosząc znaczące sukcesy zarówno przed, jak i po wojnie – przypomniał Rudolf Bugdoł, prezes ŚZPN i członek zarządu PZPN.