Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Na wieży basztowej powiewa flaga

Biało-czerwona flaga zawisła na maszcie wieży basztowej, jednej z dwóch, które zostały po kopalni Polska. Przy pomocy strażackiej drabiny i przy dźwiękach górniczej orkiestry zawiesił ją prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski. To  symboliczne zakończenie rewitalizacji obiektu i oddanie go świętochłowiczanom.

Jak podkreślił prezydent Kostempski w czasach świetności kopalnia „Polska” dawała pracę tysiącom osób. W 1979 roku roczne wydobycie węgla przekroczyło 2 mln ton. To miejsce przed laty tętniło życiem. Teraz to życie tu powraca. Przypomniał, że obok zabytkowych wież prowadzona jest inwestycja, powstają nowe miejsca pracy.

Świętochłowiczanie i mieszkańcy regionu już polubili Wieże KWK Polska. Kilka tysięcy osób odwiedziło je tylko podczas dwóch dni Industriady 2015. W ostatnich dniach, choć obiekt oficjalnie czynny będzie od 1 lipca, każdego dnia przychodzi tam sporo osób.

Przypominamy, że wieże zostały odnowione dzięki środkom europejskim. Całkowita wartość projektu unijnego wyniosła ponad 6 mln zł. Suma dofinansowania przekroczyła 5 mln i stanowiła 85 proc. kosztów kwalifikowanych. W sumie koszt całej inwestycji przekroczył 7 mln zł.

Z tarasu widokowego wieży basztowej roztacza się widok na cały region. Wjazd na nią kosztuje jedynie złotówkę. Wejście na teren obiektu i korzystanie z innych jego atrakcji (labirynt, plac zabaw, siłownia pod chmurką) jest bezpłatne.