Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Modernizacja Roku 2014 - wyróżnienie dla MPŚ

Modernizacja i adaptacja budynku na Muzeum Powstań Śląskich otrzymały wyróżnienie w konkursie na Modernizację Roku 2014. Nagroda została wręczona na Zamku Królewskim w Warszawie. To była już XIX edycja konkursu. W tym roku liczba zgłoszonych obiektów przekroczyła 900.

W przypadku Muzeum Powstań Śląskich wyróżnienie przyznano inwestorowi, czyli Gminie Świętochłowice oraz wykonawcy - Gliwickiemu Przedsiębiorstwu Budownictwa Przemysłowego.

Warto przypomnieć, że Muzeum Powstań Śląskich przy ul. Polaka 1 w Świętochłowicach zostało otwarte w październiku ubiegłego roku. Na zwiedzających czekają oryginały i repliki broni, dokumentów, materiałów propagandowych i inne bezcenne eksponaty, które w połączeniu z multimediami pozwalają w ciekawy sposób poznawać losy powstańców. W rzeczywistość tamtych lat wprowadza fabularyzowany film z udziałem m.in. Franciszka Pieczki, Mariana Dziędziela i Krzysztofa Respondka. 

Koszt inwestycji wyniósł ponad 4 mln zł, z czego część stanowią środki pozyskane przez miasto z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Remont i przebudowa zabytkowego budynku z 1907r. zamknęły się w kwocie 9 mln zł ( w tym prawie 8 mln zł ze środków unijnych).

W październiku Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach będzie obchodzić „roczek”.

Konkurs odbył się pod patronatem: Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.