Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Miejskim rowerem przez Świętochłowice

Dziś oficjalnie został zainaugurowany program pilotażowy „Świętochłowicki Rower Miejski”. Pierwszy przejazd odbył się w formie mobilnej konferencji rowerowej, w której udział wzięli: prezydent miasta Dawid Kostempski, jego zastępca Bartosz Karcz, dziennikarze, radni, przedstawiciele firmy Nextbike, dyrektorzy miejskich instytucji, policjanci, a także miłośnicy rowerów.  

Świętochłowickie Rowery Miejskie już zaparkowały w czterech stacjach na terenie miasta: na deptaku przy ul. Katowickiej, przy Urzędzie Miejskim, na terenie OSiR Skałka (Al. Parkowa) oraz przy filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej (skrzyżowanie ul. Chorzowskiej z ul. Korfantego). Mieszkańcy do  dyspozycji mają 32 rowery, w tym 4 dziecięce i 1 tandem. Warto wiedzieć, że Świętochłowice to pierwsze miasto w Polsce, w którym rowerki dziecięce są dostępne na wszystkich stacjach.

- W tym roku wprowadzamy rower miejski jako program pilotażowy, chcemy zobaczyć jaki będzie jego odbiór. Jestem jednak przekonany, że mieszkańcy chętnie skorzystają z jednośladów i w następnych latach będziemy kontynuować projekt w szerszym wymiarze – mówi prezydent Świętochłowic, Dawid Kostempski.

Nowy projekt wiąże się też z planem rozbudowy sieci rowerowej. - Obecnie mamy 22 km tras rowerowych, a w przyszłości będzie ich jeszcze więcej. Chcemy by miasto było dobrym miejscem dla rowerzystów – dodaje prezydent.

Miejskie jednoślady są charakterystyczne - na ich kierownicach zamontowano wygodny kosz do przewożenia drobnego bagażu, a na osłonie tylnych kół widnieje hasło i logo promocyjne naszego miasta „Świętochłowice. Bliżej niż myślisz”.

Ze Świętochłowickiego Roweru Miejskiego może skorzystać każdy pełnoletni użytkownik (osoby w wieku 13-18 lat muszą przedstawić zgodę rodziców). Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej swietochlowickirower.pl i wpłacić 10 złotych opłaty inicjalnej, z której finansowane będą wypożyczenia. Osoby, które posiadają już aktywne konto Nextbike założone w innym systemie, mogą z niego skorzystać. Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia jest całkowicie bezpłatne. Za pierwszą godzinę wypożyczenia zapłacimy 1 zł, za drugą 2 zł, za trzecią 3 zł, a za każdą kolejną po 4 zł.

 - Cieszę się, że mieszkańcy Świętochłowic będą mieli okazję testować system Nextbike. Podobne programy pilotażowe w ubiegłym roku przeprowadzaliśmy m.in. w Tychach i Pszczynie, które dziś dysponują już pełnowartościowymi systemami rowerowymi – mówi Robert Lech, prezes  Nextbike Polska.

Jednorazowa rejestracja w systemie Nextbike umożliwia korzystanie z floty 40 tys. rowerów na całym świecie. System jest obecny m.in. w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, w Stanach Zjednoczonych, a nawet w Emiratach Arabskich.

link do strony Świętochłowicki Rower Miejski: https://swietochlowickirower.pl/