Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Kolejny program dla Lipin

- Otwarta dziś siedziba Programu Aktywności Lokalnej w Lipinach to kolejny krok w wyciąganiu tej zapomnianej kiedyś dzielnicy z przysłowiowego „dołka” – mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic. Wolontariusze i grupa socjologów z Uniwersytetu Śląskiego pod kierownictwem prof. Kazimiery Wódz właśnie wkraczają tam, by podać potrzebującym pomocną dłoń.

Po co PAL?

- Chcemy pokazać, że warto inwestować w siebie i zmieniać swoje otoczenie. Skupimy się na pracy w małych grupach np. wśród najbliższych sąsiadów – mówi socjolog z Uniwersytetu Śląskiego Monika Szpoczek- Sało, koordynująca działania PAL-u. Propozycji mają sporo. W siedzibie przy ul. Barlickiego 5 w ramach „Klubu malucha” odbywać się będą zajęcia dla dzieci w wieku 2–5 lat oraz ich mam. Podczas gdy pociechy będą rysować, słuchać opowiadań czy układać klocki,  panie wezmą udział w zajęciach poświęconych pielęgnacji i rozwojowi dziecka czy efektywnemu spędzaniu z nim wolnego czasu. - Spotkania będą też okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania relacji, które mogą zaowocować np. wzajemną opieką nad dziećmi – dodaje Szpoczek-Sało. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów znajdą w PAL-u możliwość wzięcia udziału w korepetycjach, które poprowadzą studenci Uniwersytetu Śląskiego i wolontariusze. Dla seniorów przygotowano zajęcia komputerowe, a od nowego roku ma ruszyć „Punkt Obywatelski”, gdzie każdy będzie mógł poradzić się prawnika, psychologa i doradcy zawodowego. Warto dodać, że działania Programu Aktywności Lokalnej to także zachęcanie i angażowanie mieszkańców danej ulicy czy budynku do prac na rzecz swojego najbliższego otoczenia np. remontu klatki schodowej, uporządkowania podwórka, ustawienia ławki. – Zasada jest prosta: zbieramy grupę sąsiadów i dajemy im narzędzia oraz materiał. Oni muszą wnieść do „projektu” jedynie chęci i pracę własnych rąk – mówi Katarzyna Mizerska, wolontariuszka w świętochłowickim PAL-u. W tym roku udało się w ten sposób wykonać piaskownicę na jednym z podwórek i ozdobić ścianę jednej z kamienic kolorowym muralem. Malunek wykonała uzdolniona plastycznie młodzież z miejscowego klubu „Dziupla”. W planach już są kolejne tego typu projekty. Należy podkreślić, że działalność PAL-u opiera się głównie na wolontariacie, a ewentualne środki finansowe pochodzić będą z projektów unijnych lub budżetu miasta. Program będzie w części realizowany w ramach bieżących działań pobliskiego Centrum Integracji Społecznej czy Ośrodka Pomocy Społecznej. – Cieszę się, że dziś otwieramy kolejną instytucję, która uzupełni prowadzone w mieście do tej pory działania na rzecz potrzebujących. Pomoże to nie tylko w aktywizacji społecznej, ale i zawodowej mieszkańców – podkreśla prezydent Świętochłowic. Warto dodać, że Program Aktywności Lokalnej realizowany jest przez świętochłowicki samorząd w porozumieniu z Uniwersytetem Śląskim. – Miasto i nasza uczelnia z tej współpracy czerpią obopólne korzyści.  Nasi studenci z jednej strony udzielają pomocy mieszkańcom, z drugiej zaś mogą odbyć cenne praktyki i realizować projekty dyplomowe – mówi prof. Kazimiera Wódz, szefowa Studium Pracy Socjalnej na UŚ.

Integracja społeczna nie tylko w PAL-u

Przypomnijmy, że od ponad dwóch lat w Lipinach działa wspomniane Centrum Integracji Społecznej – jedna z dwóch tego typu placówek na Śląsku prowadzonych przez samorząd (pozostałymi dziewięcioma zawiadują organizacje pozarządowe). Od połowy 2012 roku CIS realizuje projekt unijny o wartości ok. miliona złotych, w którym udział bierze 75 osób pozostających bez pracy. Uczą się oni „fachu” w trzech grupach przygotowania zawodowego – krawieckiej, remontowo-budowlanej i utrzymania terenów zielonych. W ramach innego projektu, dzięki kolejnym środkom unijnym, w ciągu dwóch lat (2013 i 2014) kolejne 240 osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo weźmie udział w bezpłatnych warsztatach, szkoleniach, bezpłatnie skorzysta      z pomocy prawnika, psychologa czy doradców zawodowego lub podatkowego.   - Projekt realizowany jest od kwietnia tego roku i właśnie zakończyła się jego pierwsza edycja, w której wzięło udział w sumie 80 osób. Jego wartość to ponad półtora miliona złotych, z czego miasto wykłada jedynie 50 tys. zł. Uczestnicy      z pomocą specjalistów mogą uporać się z problemami związanymi np. z prawem rodzinnym, egzekucją komorniczą, rozliczaniem PIT, znalezieniem zawodu lub dalszą edukacją – mówi Kamil Wójcik, dyrektor CIS. Biorą też udział w kursach języków obcych, a na najbardziej zaangażowanych czekają staże w firmach i instytucjach. Ważnym elementem projektu są również zajęcia: kulinarne, krawieckie, a także seminaria z ekonomii społecznej, równości szans    i rynku pracy. Projekt zakłada także włączanie uczestników w działania kulturalne takie, jak festyny, pikniki, projekcje filmowe, rodzinne wyjścia do kina czy teatru.

 U progu kariery

Inną instytucją pomocową działającą w Lipinach jest Młodzieżowe Centrum Kariery. Oferta placówki skierowana jest do młodzieży w wieku od 15 do 25 lat, zarówno uczącej się, jak i absolwentów szkół. Specjaliści udzielają indywidualnych porad zawodowych i sprawdzają predyspozycje do wykonywania zawodu, o którym marzy uczestnik organizowanych przez nich zajęć.  Ich wskazówki pomogą uniknąć rozczarowania na rynku pracy w przyszłości. Są tam prowadzone bezpłatne kursy i warsztaty zawodowe. Doradcy uczą jak pisać atrakcyjne dla pracodawcy CV. Podpowiadają jakie kompetencje potrzebne są do wykonywania danego zawodu, przygotowują do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Oferta prowadzona jest w porozumieniu m.in. ze szkołami oraz Powiatowym Urzędem Pracy.  

Ponadto od września 2012 roku w Lipinach działa świetlica środowiskowa. W zajęciach bierze udział 40 dzieci.

 Mówi: Dawid Kostempski , prezydent Świętochłowic

 

KONKURS

KIERMASZ

WARSZTATY

PAL NA FB