Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Książki potencjalnie niebezpieczne

Świętochłowickie biblioteki od 22 do 28 września br. zapraszają na Tydzień Zakazanych Książek W każdej placówce zostaną wydzielone regały z pozycjami, uznawanymi za kanon literatury, które w przeszłości z różnych względów były objęte cenzurą.

Na tym swoistym indeksie książek zakazanych znajdą się tak różnorodne i znane tytuły jak: „Harry Potter”, „Chata wuja Toma”, „Dekameron”, „Folwark zwierzęcy” „Przeminęło z wiatrem”, bajka „Czerwony Kapturek”, „Szatańskie wersety” czy Biblia. Czytelnicy będą mogli zapoznać się nie tylko ze spisem tych utworów, ale też dowiedzieć się różnych, dotyczących ich ciekawostek. Wszystkie te „potencjalnie niebezpieczne dla czytelnika” pozycje zostaną opatrzone następującym komunikatem - „przed przeczytaniem zapoznaj się z treścią ulotki informacyjnej dołączonej do książki, bądź skonsultuj się z bibliotekarzem”.

Tydzień Zakazanych Książek będzie więc okazją do zainteresowania czytelników ciekawymi przypadkami z historii literatury oraz towarzyszącej jej przez wieki cenzury. Organizatorzy tego przedsięwzięcia, czyli świętochłowicka Miejska Biblioteka Publiczna oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło Świętochłowice, chcą zachęcić do czytania książek, którym przypięto kiedyś  łatkę niepoprawności politycznej lub obyczajowej.

PLAKAT