Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Koncert dla seniorów - już dziś!

Już dziś w Centrum Kultury Śląskiej odbędzie się Świąteczny Koncert Charytatywny „Gwiazdka w Sercu”. Całkowity dochód z akcji przeznaczony zostanie na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla seniorów z Miejskiego Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień” w Świętochłowicach. Liczy się każda zakupiona cegiełka.

„Złota Jesień” działa w mieście od 21 lat. W tym ośrodku mieszkają seniorzy m.in. ze schorzeniami przewlekłymi takimi jak demencja starcza, niedowłady połowiczne, zmiany zwyrodnieniowe stawów, kręgosłupa i kończyn, a także po amputacjach. Każdy z mieszkańców (45 kobiet i 18 mężczyzn) wymaga całodobowej opieki. Dom jest dostosowany do ich potrzeb. Pokoje wyposażone są w wygodne łóżka, szafy, stoliki nocne, telewizory i telefony. Placówka ma sprzęt leczniczo-rehabilitacyjny stosowany w kinezyterapii i fizykoterapii. Prowadzone zajęcia uwzględniają ćwiczenia indywidualne oraz grupowe. Każdego dnia uczestniczy w nich 48 osób. Są one dostosowane do stanu zdrowia, wieku oraz wydolności krążeniowo-oddechowej.

- W DPS mieszkam od 3 lat. Jestem niepełnosprawna. Jeżdżę na wózku inwalidzkim. Potrzebuję profesjonalnej opieki i zajęć gimnastycznych. Wszystko mam tutaj zagwarantowane. Przydałby się nowy sprzęt do wykonywania zabiegów. Dlatego cieszę się, że z myślą o mieszkańcach domu zostanie zorganizowany świąteczny koncert charytatywny – mówi pani Magdalena.

Pomimo trudności wielu seniorów stara się aktywnie uczestniczyć w życiu swojego nowego domu.

- Prawie 30 lat pracowałam w aptece w Lipinach. Byłam fasowaczką leków. Sama zdecydowałam, że zamieszkam w Domu Pomocy Społecznej. Jestem tutaj od 8 lat. Mam swoje obowiązki. Dbam o kaplicę. Przygotowuję ją do nabożeństw. Ustawiam też szopkę bożonarodzeniową. Interesuję się religią, czytam Pismo Święte. Zajęłam nawet pierwsze miejsce w wojewódzkim konkursie wiedzy religijnej na temat Ewangelii św. Łukasza. Cieszę się, że tutaj jestem. Mam profesjonalną opiekę.- przekonuje pani Edyta.

Sposób na nudę znalazł też pan Engelbert. - Kiedyś pracowałem w Rejonowym Przedsiębiorstwie Remontowo Budowlanym w Świętochłowicach. Najpierw na budowie, później w magazynie. W DPS mieszkam od 17 lat. Sam podjąłem taką decyzję. Potrzebuję opieki, ale jestem jeszcze sprawny. Wykonałem badania i otrzymałem książeczkę sanepidu. Dzięki niej mogę pomagać paniom pracującym w kuchni. Nakrywam stoły i zmywam naczynia. Nie lubię się nudzić. Jestem ciągle w ruchu – zapewnia.

Koncert odbędzie się 18 grudnia o godz. 18. w Centrum Kultury Śląskiej Zgoda przy ul. Krauzego 1. Dla seniorów zagrają Orkiestra Rozrywkowa Big Silesian Band, a także Magdalena Krzywda, Bartosz Jaśkowski i Marian Makula. Całość poprowadzi red. Maciej Szczawiński.

Zaproszenia są w cenie 20, 50 i 100 zł. Podczas koncertu zostanie zorganizowana loteria – los w cenie 10 zł.  Organizator Stowarzyszenie „Razem dla Świętochłowic”  przygotowało wiele atrakcyjnych nagród.