Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem

Świętochłowice - Bliżej niż myślisz

AA

Koło napędowe miasta

Specjalistyczne czasopismo  „Wspólnota” opublikowało kolejny ranking, w którym pokazuje zadłużenie poszczególnych polskich samorządów. Z zasady duże zadłużenie mają te gminy, które najczęściej inwestują i pozyskują najwięcej środków unijnych.

W skali kraju pod względem wysokości zadłużenia miast na prawach powiatu w końcu 2014 roku jako procent dochodów budżetowych Świętochłowice były na 29 miejscu w kraju z zobowiązaniami wynoszącymi 36,9 proc. Dla porównania najbardziej zadłużony w kraju Wałbrzych to 89,15 proc., Elbląg – 66,04 proc. Z kolei w województwie śląskim najwyższe zadłużenie mają Żory (61,29 proc.) oraz prężnie rozwijające się Katowice (41,73 proc.) i Zabrze (41,70 proc.).

Media zadłużenie samorządów komentują jednoznacznie: warto, bo pieniądze idą na cele rozwojowe.  Na dodatek inwestując np. 150 tys. środków własnych można zrealizować inwestycję za milion!

Podobnego zdania są eksperci. Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich w rozmowie z Polskim Radiem z 9 września stwierdził: – W odróżnieniu od zarówno naszych prywatnych gospodarstw domowych jak i od budżetu państwa samorządy nie maja możliwości zaciągnięcia kredytów po prostu, aby go przeznaczyć na bieżące funkcjonowanie. Zatem samorządy zaciągają kredyt dlatego, bo nie uzyskują dochodów wystarczających, aby zrealizować inwestycje, które uważają za istotne z punktu widzenia swojego rozwoju, z punktu widzenia dobrobytu tych mieszkańców, którzy w danym jednostce samorządu terytorialnego zamieszkują.

A większość wydatków w gminach pochłania infrastruktura i to na jej rozwój przede wszystkim samorządy potrzebują pieniędzy.

– Czy to na taką twardą infrastrukturę, jak wodociągi i kanalizację, czy infrastrukturę bardziej miękką typu dom kultury, baseny a więc na cele rozrywkowe i edukacyjne. I to są główne wydatki samorządów – tłumaczy w tej samej audycji Polskiego Radia Marcin Mrowiec, główny ekonomista Pekao SA.

Eksperci dodają, że jeśli samorząd racjonalnie się kredytuje, to zyskuje na tym każdy mieszkaniec danego regionu. A główny efekt dla mieszkańców jest taki, że będzie im się lepiej żyło, właśnie dzięki działalności samorządu.

­- Pożyczone pieniądze to koło napędowe rozwoju miasta. Wydaliśmy je m.in. na wkład własny w inwestycje finansowane w około  85 procentach ze środków unijnych lub budżetu państwa. Dzięki nim uzbroiliśmy tereny inwestycyjne (ul. Zielona, Rondo przy DTŚ) i przebudowaliśmy dawny budynek Szkoły Podstawowej nr 4 na mieszkania komunalne . Wydaliśmy je na także rewitalizację OSIR Skałka, która obecnie jest ulubionym miejscem odpoczynku i aktywnego spędzania czasu mieszkańców – wylicza Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Przypomina, że w ubiegłym roku na terenie ośrodka został uruchomiony ekologiczny basen, który cieszy się olbrzymią popularnością w całej naszej aglomeracji. Dla młodzieży powstał skatepark i nowoczesny plac zabaw. Miasto wykonało kompleksową modernizację ciągów pieszych, infrastruktury drogowej i parkingowej oraz oddano do użytku ponad 900 m nowych ścieżek rowerowych.

­- Dzięki tym środkom mamy także Muzeum Powstań Śląskich i Wieże KWK Polska. Te obiekty to symbole miasta, doceniane w konkursach – podkreśla Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.